Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Użyli pompy, by naprawić serce

 

Specjalne pompy wspomagające pracę serca stosowane są u pacjentów z ciężką niewydolnością tego narządu, u części z nich to pomost do transplantacji.

Przeczytaj także: Poradnik dla pacjentów.

Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu użył pompy, by zmniejszyć rozmiary serca pacjenta, a potem wykonać zabieg na zastawce mitralnej. To pierwsze takie niekonwencjonalne wykorzystanie pompy do celów zabiegowych.

Lekarze wypompowali krew z lewej komory serca pacjenta

– Zastawka mitralna u pacjenta była tak poszerzona, że przezskórny zabieg naprawczy nie był możliwy – wyjaśnia kierujący zespołem kardiolog dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Hemodynamiki USK w Opolu, prof. Politechniki Opolskiej. – Poprzez wprowadzenie pompy wspomagającej pracę serca, wypompowaliśmy krew z lewej komory, co zmniejszyło wymiary serca i zastawki, i pozwoliło w tym czasie wykonać naprawę zastawki. Po zabiegu, pompę z serca usunięto – opisuje prof. Sacha.

Pierwszy taki zabieg

To było pierwsze takie zastosowanie wspomagania krążenia w celu zmiany anatomii serca do celów zabiegowych, a nie w celu wspomagania krążenia. Artykuł z opisem zabiegu został już przyjęty do publikacji w najważniejszym amerykańskim czasopiśmie kardiologów inwazyjnych „JACC Cardiovascular Interventions”. Opolscy kardiolodzy planują zaprezentować ten zabieg w październiku na najważniejszej konferencji kardiologii inwazyjnej TCT w San Francisco w USA.

Zabieg wykonali: kardiolodzy: Jerzy Sacha, Wojciech Milejski, Jarosław Bugajski; anestezjolodzy: Natalia Pidzik, Maria Piekutowska; zespół pielęgniarski: Monika Świderska, Piotr Kubis, Małgorzata Urbaniak, Beata Chmielowska; technik: Filip Żuczek.

Zdjęcie: www.usk.opole.pl Na zdjęciu część zespołu realizującego zabieg (od lewej): Wojciech Milejski, Jerzy Sacha, Natalia Pidzik w Pracowni Badań Hemodynamicznych. 

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy