W całym kraju brakuje krwi
– W imieniu pacjentów i personelu szpitala, apelujemy do dawców o jej oddawanie! W tej chwili, dla chorych, pilnie potrzebna jest zwłaszcza krew grupy O Rh minus, ale braki dotyczą też innych grup ujemnych – apeluje Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Podobne problemy są w całej Polsce.
Trzeba odwoływać operacje
Dr n. med. Edward Pietrzyk – kierownik Kliniki Kardiochirurgii WSzZ mówi, że z uwagi na deficyty krwi, na zabieg w klinice czeka w tym momencie kilku pacjentów. Chorzy są wycofywania z zaplanowanych operacji. W Klinice Kardiochirurgii hospitalizowane są osoby, które z uwagi na niski poziom hemoglobiny, wymagają przetoczeń, jednak brakuje dla nich krwi.
– Obawiamy się, co by było, gdyby trafił do nas pacjent z tętniakiem rozwarstwionym aorty, z grupą krwi O minus, który wymagałby natychmiastowej operacji – mówi Edward Pietrzyk.
Przy takich zabiegach, potrzeba jest od kilku do nawet 30 jednostek krwi. Podobne problemy mają szpitale w całej Polsce. Krew potrzebna jest jednak nie tylko pacjentom oddziałów kardiochirurgicznym, potrzebują jej także np. pacjenci po transplantacjach.
Kto może zostać dawcą?
Dawcą krwi może być osoba pełnoletnia, zdrowa, o wadze co najmniej 50 kg. Listę przeciwwskazań do oddania krwi można znaleźć na stronie krwiodawcy.org
Oprócz tego, dawcami mogą być tylko osoby, które w ostatnich 14 dniach nie miały kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem lub objętymi kwarantanną. Dyskwalifikuje czasowo także pobyt w niektórych krajach, to się zmienia, zależy od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekkostrawny posiłek i pić dużo płynów. Warto też pamiętać o tym, by się porządnie wsypać. Osobie oddającej krew przysługuje dzień wolnego w pracy, powinna w tym dniu powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego.