W ciągu 10 lat zarejestrowali ponad 1,4 miliona dawców
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku. Ma nie tylko status Organizacji Pożytku Publicznego, ale także Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.
W ciągu 10 lat działalności w Polsce Fundacja DKMS zarejestrowała ponad 1,4 miliona potencjalnych dawców. Ponad 5,2 tys. osób z polskiej bazy oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi lub szpiku, ratując życie pacjentom nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
Joanna zarejestrowała się w Fundacji DKMS w 2014 roku. To była dosyć spontaniczna decyzja, po prostu Joanna w czasie zakupów w galerii handlowej zobaczyła stanowisko DKMS z wolontariuszami, którzy zachęcali do rejestracji w bazie. Kobieta zarejestrował się i została potencjalnym dawcą szpiku. W lipcu dostała sms z DKMS z prośbą o pilny kontakt. Oddzwoniła. – Czy podtrzymuje pani swoją gotowość zostania dawcą? – usłyszała pytanie. Gdy potwierdziła, ruszyła procedura. We wrześniu Joanna została zaproszona na zabieg oddania szpiku. Już po wyjściu ze szpitala dowiedziała się, że jej szpik otrzymał chłopiec w Irlandii. Takich historii na stronie DKMS można przeczytać więcej.
Ale wielu chorych dopiero czeka na swoją szansę. 28-letni Michał pochodzi z Kęt, mieszka teraz z żoną Helen w Londynie. Dom, dzieci, ukończenie studiów, dobra praca – te marzenia Michała muszą poczekać na swoją realizację. 28-latek najpierw musi stoczyć trudną walkę o zdrowie i życie. Cierpi na chłoniaka Hodgkina, ma przerzuty. Jest leczony kolejnymi cyklami chemioterapii, ale poprzednie dwa nie przyniosły spodziewanych efektów. Jeśli teraz leczenie także nie powiedzie się, konieczny będzie przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy. W pomoc dla Michała zaangażowały się rodzinne Kęty. Przy współpracy z DKMS 17 i 18 listopada zorganizowany zostanie Dzień Dawcy Szpiku z rejestracją chętnych. Akcja odbędzie się m.in. w Galerii Sfera w Bielsku-Białej, 17 listopada, w godzinach od 9 do 21.
DKMS został założony w 1991 roku. Zaczęło się wszystko od Niemki Mechtild Harf chorującej na białaczkę. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. W tamtych czasach w Niemczech zarejestrowanych było tylko 3 tys. niespokrewnionych dawców, szansa, że uda się wśród nich znaleźć „genetycznego bliźniaka” dla Mechtild była bardzo mała. Z inicjatywy doktora Petera Harf’a, męża Mechtild, oraz jej lekarza, doktora Gerharda Ehningera, powstał DKMS. Taki był początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 8 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców komórek macierzystych .
Koncert z okazji jubileuszu 10-lecia Fundacji DKMS w Polsce.