W drodze do bionicznej nerki i narządów od zwierząt
Zespół z University of California, San Francisco opisał na łamach periodyku “Nature Communications” eksperyment na świniach, w ramach którego pokazali, że implant z żywymi komórkami nerki może pracować wewnątrz organizmu.
Przeczytaj także: 48-latka otrzymała serce i nerkę.
Badacze pracują nad wszczepialnym urządzeniem, które będzie całkowicie zastępowało uszkodzone nerki człowieka. Takim implant, inaczej niż przeszczepiona nerka, nie wywołuje reakcji odrzucenia.
– Naukowcy pokazali, że zamknięte w specjalnym bioreaktorze komórki nerki mogą przeżyć wewnątrz organizmu świni i naśladować kilka funkcji narządu. Użyte komórki w żywej nerce odpowiadają za wydalanie wody – informuje Polska Agencja Prasowa.
W Stanach Zjednoczonych dializowanych jest 500 tys. chorych
Naukowcy analizowali prace implantu przez 7 dni. W planach jest dłuższa próba, miesięczna, a potem testy z udziałem ludzi. Docelowo implant ma zawierać wszystkie komórki nerek. Dzięki temu oprócz filtrowania krwi ma też np. regulować wysokość ciśnienia tętniczego. Wielu chorych z nadzieją czeka na wyniki badań, tylko w Stanach Zjednoczonych dializowanych jest ponad 500 tys. osób.
Genetycznie zmodyfikowana nerka świni
Badania prowadzone są także w kierunku przeszczepiania ludziom genetycznie zmodyfikowanych narządów zwierząt. Prof. Robert Montgomery jest dyrektorem Instytutu Transplantologii Langone Health Uniwersytetu Nowojorskiego /NYU/.
W październiku 2021 kierował zespołem chirurgów, którzy dokonali pionierskiego przeszczepienia nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni do człowieka. Przeszczepienie przeprowadzono u kobiety, która po śmierci była podłączona do aparatury podtrzymującej funkcje organów. Zabieg wykonano za zgodą rodziny, która uszanowała wolę zmarłej, by po śmierci oddać jej narządy do celów naukowych. Przez trzy dni przeszczepiona nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem. Jej funkcjonowanie monitorowali lekarze.
Przeczytaj także: Muchomor, który nieodwracanie uszkadza wątrobę.
Robert Montgomery przyjedzie do Katowic
Latem naukowiec rozpoczął kolejny eksperyment. Tym razem świńską nerkę otrzymał 57-latek, u którego w wyniku nowotworu nastąpiła śmierć mózgu. U specjalnie wyhodowanej świni, od której pobrano nerkę, potrzebna była jedna zmiana genetyczna, aby usunąć białko, które nasz układ odpornościowy atakuje wkrótce po transplantacji. Po tygodniach obserwacji nerka nadal prawidłowo działała.
– Twoje tak ma moc !– pod tym hasłem 28 września 2023 roku odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach ogólnopolska konferencja Transplant Summit Poland. Hasło towarzyszy kampanii telewizyjnej, która ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat przeszczepów narządów u dzieci. Organizatorem konferencji jest Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego, pomysłodawcy i organizatora akcji – Twoje tak ma moc! Partnerami są m.in. Śląski Uniwersytet Medyczny oraz szpital kliniczny SUM – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także Poltransplant. Profesor Montgomery weźmie udział w tym wydarzeniu. Sam żyje z przeszczepionym sercem. W 2022 roku gościliśmy go na Biegu po Nowe Życie w Wiśle.
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.