Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Warszawski szpital na archiwalnych zdjęciach

 

Dziecięce Centrum Transplantacji w Instytucie „Pomniku -Centrum Zdrowia Dziecka” jest jedynym ośrodku transplantacji narządów u dzieci w Polsce.

Historia powstania warszawskiego szpitala sięga lat 60-tych XX wieku, inicjatorką pomysłu była znana pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Pisarka opublikowała wezwanie pt. „Bohaterstwu dzieci i młodzieży należy się pamięć”, chcąc zmotywować społeczeństwo do upamiętnienia dzieci zabitych podczas II wojny światowej poprzez budowę pomnika-szpitala pediatrycznego.

Instytut “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” budowano etapami

Pierwszy etap budowy placówki zakończył się w 1977 roku, do użytku oddano wtedy trzy pawilony. W przychodni specjalistycznej szpitala jako pierwsza pojawiła się 5-letnia dziewczynka cierpiąca na ciężki zespół nerczycowy. W 1979 roku zakończył się drugi etap budowy placówki do użytku oddano m.in. 6 pawilonów, w tym 11-piętrowy budynek, w którym powstały oddziały szpitalne. Rok później uruchomiono już wszystkie oddziały szpitalne, a w 1984 roku, 8 czerwca, wykonano tutaj pierwsze przeszczepienie nerki.

Dzięki zasobom Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć, jak warszawski szpital wyglądał na początku swojej działalności, w 1978 roku.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy