Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Przeszczepili serce pobrane za granicą

 

Po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono serce pobrane za granicą, w jednym ze szpitali na terenie Czech.

Pobrania serca dokonał zespół ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To pionierskie przedsięwzięcie to efekt współpracy zespołu koordynatorów transplantacyjnych z Zabrza, a także dr Anny Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji “Poltransplant” oraz Koordinační středisko transplantací – KST.

Przeczytaj także: 135 transplantacji serc u dzieci.

Czeska policja pomogła w transporcie organu

Dzięki pomocy czeskiej policji organ udało się przetransportować do granicy z Polską a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zespół docenta Tomasza Hrapkowicza wykonał operację transplantacji serca.

– Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek. W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym na przyszłość – mówi dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz.

Pacjent to 46-letni Marcin z województwa świętokrzyskiego z ciężką niewydolnością serca, który został wpisany na Krajową Listę Oczekujących w 2017 roku.  Marcin wymagał mechanicznego wspomagania krążenia, które umożliwiło mu doczekanie do transplantacji. W ostatnich miesiącach konieczne były również pobyty w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Mężczyzna czuje się dobrze, przechodzi rehabilitacje.

Przeczytaj także: Lekarze przyszyli Maćkowi palce.

Nadzieja na przyszłość

– Mamy nadzieję, że to milowy krok w rozwoju polskich programów transplantacyjnych. Obecnie, kiedy mamy w kraju już siedem ośrodków transplantacji serca, musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów do transplantacji – mówi Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji w Śląskiem Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest liderem w dziedzinie transplantologii w Polsce. Tylko w 2022 roku w placówce przeprowadzono 101 transplantacji płuc i serc.

Zdjęcie: www.sccs.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy