Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wrocław planuje przeszczep serca

 

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstało Centrum Chorób Serca. Główne założenia to kompleksowa opieka na najwyższym poziomie, szybka diagnoza, błyskawiczna interwencja i jak najkrótszy pobyt w szpitalu. Wielotygodniowy pobyt w szpitalu tylko dla postawienia diagnozy ma już nie być konieczny, docelowo ma to być jednodniowa diagnostyka kardiologiczna.

W szpitalu podkreślają, że nie oznacza to, że chory musi być zdiagnozowany w ciągu kilku godzin, nie zawsze jest to możliwe. Jednak niekoniecznie musi się to wiązać z hospitalizacją, pacjent po badaniach może pójść do domu i wrócić do ośrodka na kolejne. Tak to działa w wiodących ośrodkach kardiologicznych na świecie

W związku z tworzeniem Centrum Chorób Serca do USK dołączyła grupa znanych specjalistów z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy dotychczas pracowali w tzw. bazie obcej w innych wrocławskich szpitalach.

Mechaniczne wspomaganie i przeszczep

– Koncepcja tzw. centrów doskonałości zakłada kompleksową i skoordynowaną opiekę nad pacjentem kardiologicznym. Zgodnie z tą ideą ci pacjenci, zarówno planowi jak i nagłe przypadki, nie będą przyjmowani do poszczególnych klinik, tylko do Centrum Chorób Serca, gdzie w zależności od potrzeb otrzymają specjalistyczną pomoc kardiologów, kardiochirurgów czy kardiologów interwencyjnych informuje USK.

W strukturze Centrum Chorób Serca znajdzie się pięć jednostek: Klinika Chirurgii Serca z pododdziałem torakochirurgii (prof. Marek Jasiński), Klinika Kardiologii kierowana przez prof. Andrzeja Mysiaka, Klinika Chorób Serca (prof. Krzysztof Reczuch), Zakład Obrazowania Chorób Serca (prof. Wojciech Kosmala) i Zakład Badań Klinicznych Chorób Układu Krążenia (dr Joanna Szachniewicz). Centrum będzie także współpracowało z innymi jednostkami USK. Jak zapowiada prof. Piotr Ponikowski, szef Centrum Chorób Serca USK, najbliższe plany zakładają przeszczep serca oraz mechaniczne wspomaganie krążenia przy współpracy zespołu prof. Waldemara Goździka, kierownika Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

Zdjęcie: www.usk.wroc.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy