Wrocław ratuje życie za życiem
12 grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu odbył się już 40. w tym roku przeszczep serca.
– Zakładaliśmy, że w pierwszym roku wykonamy około 20 transplantacji – mówi prof. Piotr Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Instytutu Chorób Serca USK.
Nikt nie spodziewał się tak szybkiego rozwoju uruchomionej w styczniu tego roku Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK. To ogromny sukces kilkudziesięciu osób, wybitnych kardiochirurgów i świetnej koordynacji zespołu transplantacyjnego.
Jeden z sześciu ośrodków w Polsce
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce, w których wykonuje się transplantacje serca. Jak mówią lekarze, wiele przeszczepów we Wrocławiu nie doszłoby do skutku, gdyby nie pomoc Zarządu Lotnictwa Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji, która udostępniała swój śmigłowiec i transportowała serca z najdalszych rejonów Polski.
Pozytywną decyzję w sprawie transplantacji Ministerstwo Zdrowia wydało na początku lutego, a już zaledwie trzy tygodnie później, 25 lutego przeprowadzono pierwszy przeszczep w historii Wrocławia, nowe serce otrzymał 26-letni mężczyzna.
Fot. USK