Wrocławski szpital rozpoczął transplantacje wątroby
4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą placówką wojskowej służby zdrowia, w której przeprowadza się transplantacje wątroby. Dołączył do grona ośmiu innych polskich szpitali, które są w stanie wykonać takie zabiegi.
– Jestem niezmiernie dumny z całego zespołu, który doprowadził do szczęśliwego zakończenia tego przeszczepienia, ale najbardziej cieszy mnie dobre zdrowie naszej pacjentki. Warto było podjąć ogromny wysiłek organizacyjny, żeby teraz widzieć panią w tak dobrej kondycji – mówił komendant 4. WSK, płk dr n. med. Wojciech Tański podczas spotkania z Ireną Szokal, która kilkanaście dni wcześniej przeszła transplantację wątroby w wrocławskiej placówce.
Pacjentka przyznawała, że miała trochę obaw, tuż przed zabiegiem przyszło jej nawet na myśl, by wstać z wózka i zrezygnować. – Na szczęście zaufałam lekarzom i teraz cieszę się życiem – mówiła wzruszona mieszkanka Lwówka Śląskiego.
Nie było innej możliwości leczenia
55-letnia pani Irena zachorowała ponad dwa lata temu. Gdy możliwość leczenia farmakologicznego się wyczerpała, kobieta poddała się kwalifikacji do przeszczepu. – To żmudny, kilkumiesięczny, ale niezbędny proces – podkreśla dr Katarzyna Rotter, specjalista chorób zakaźnych i transplantolog ze szpitala przy ul. Koszarowej, która współpracuje z wojskową placówką.
Pani Irena nie czekała długo na szansę na nowe życie. Po trzech miesiącach znalazła się dla niej wątroba. Zabieg przeprowadził dr n. med. Paweł Chudoba z zespołem. W 4. WSK dr Chudoba jest ordynatorem oddziału chirurgii transplantacyjnej, na Dolnym Śląsku pełni także funkcję konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie.
Przygotowania do przeszczepienia wątroby we wrocławskiej placówce zaczęły się ponad rok temu, a zintensyfikowały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wrocław jest drugim w Polsce miastem, który ma dwa ośrodki transplantologiczne, a 4. WSK jedynym szpitalem wojskowej służby zdrowia, który wykonuje przeszczep wątroby.