Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wszyscy kochali Agatę

 

Kochali ją wszyscy kibice siatkówki. Agata Mróz-Olszewska 138 razy zagrała w reprezentacji Polski, zdobyła złote medale na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005 roku.

Gdy 9 czerwca 2007 wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego, jej szczęściem cieszyła się cała Polska. 12 stycznia 2008 roku Agata ogłosiła, że spodziewa się dziecka, a 4 kwietnia urodziła córkę Lilianę. Zaledwie kilka miesięcy później przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Dawczynią była kobieta z Niemiec.

Przeczytaj także: Genetyczny bliźniak z Niemiec.

Walczyła do końca

Lekarze, Agata i jej bliscy mieli wielką nadzieję na to, że to wszystko się uda. Niestety, dwa tygodnie po zabiegu Agata zmarła z powodu posocznicy, miała wtedy zaledwie 26 lat. – Liczyliśmy, że jej organizm podejmie pracę, zacznie wytwarzać przeciwciała. To była mocna, twarda dziewczyna. Na drzwiach jej sali cały czas wisiała kartka z nazwiskiem. Wierzyliśmy, że tu wróci – podkreślała prof. Alicja Chybicka, szefowa wrocławskiej Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, gdzie siatkarka przeszła zabieg.

Choroba dała o sobie znać po raz pierwszy, gdy Agata rozpoczynała trzecią klasę w liceum w Sosnowcu. To był rok 1999. Dokładne badania wykazały, że to białaczka. Mimo przeszkód Agata nie rezygnowała z walki o karierę i szczęście osobiste.

Przeczytaj także: Dzielmy się sobą i drugim człowiekiem.

Memoriał Agaty

Po jej śmierci rodzina i bliscy założyli fundację. W dniach od 15 do 16 października w hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej odbędzie się Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, zorganizowany właśnie przez Fundację Kropla Życia, noszącą imię zmarłej siatkarki. Wezmą w nim udział drużyny: BKS Bostik Bielsko-Biała, Grot Budowlani Łódź, TJ Ostrava i Novator Chmielnicki.

– Memoriał ma na celu podniesienie świadomości społecznej dotyczącej krwiodawstwa oraz transplantacji i poszukiwania dawców szpiku kostnego. Dzięki Agacie Mróz-Olszewskiej dostrzegamy znaczenie pięknych humanitarnych gestów – sens oddawania krwi i szpiku kostnego, by ratować ludzkie życie. Patronka Memoriału udowodniła, iż prawdziwy sukces odnosimy wtedy, gdy dajemy część siebie innym. Poprzez rozpowszechnianie hasła: Podaruj innym cząsteczkę siebie, wierzymy, że przedsięwzięcie skłoni do jeszcze głębszej refleksji nad wartością pomagania drugiemu człowiekowi. Budzimy ludzkie serca na potrzeby innych – zapraszają organizatorzy.

Więcej informacji o działalności fundacji oraz szczegółowy program memoriału można znaleźć na stronie www.kroplazycia.pl

Zdjęcia: Fundacja Kropla Życia

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy