Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Wyróżnienie dla wybitnego transplantologa

 

Wybitny kardiochirurg profesor Antoni Dziatkowiak został Honorowym Obywatelem Krakowa. Decyzję w tej sprawie podjęła 8 maja Rada Miasta Krakowa. Uhonorowano go dowód uznania jego szczególnych zasług dla powstania i rozwoju kardiochirurgii krakowskiej.

Z prośbą o nadanie profesorowi Dziatkowiakowi Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwrócili się do przewodniczącego rady miejscy radni oraz dyrekcja Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, wraz z pracownikami. Poparcie dla wniosku przesłała też Rada Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Do Krakowa profesor przeniósł się w 1979 roku na zaproszenie rektora Krakowskiej Akademii Medycznej, powierzono mu zorganizowanie Kliniki Chirurgii Serca i Naczyń (dziś Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum) oraz Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej (dziś Instytut Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum). Funkcje kierownika kliniki oraz dyrektora instytutu pełnił do czasu przejścia na emeryturę w październiku 2001 roku.

Współtwórca polskiej transplantologii serca

Profesor  Dziatkowiak posiada specjalizacje z chirurgii ogólnej, torakochirurgii, kardiochirurgii i transplantologii klinicznej. – Od podstaw zorganizował Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii oraz Instytut Kardiologii UJ CM, wybudował i wyposażył na światowym poziomie nowy gmach Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, poświęcony przez Papieża Jana Pawła II 9 czerwca 1997 roku, w którym rocznie przeprowadza się największą w Polsce liczbę operacji kardiochirurgicznych – przypomina krakow.pl

Profesor jest współtwórcą polskiej transplantologii serca, współwykonawcą pierwszego polskiego przeszczepu serca w 1969 roku, oraz organizatorem programu przeszczepiania serca w Krakowie. W 1988 r. profesor Dziatkowiak wykonał pierwszy w Krakowie przeszczep serca i do 2001 roku wraz ze swoim zespołem przeprowadził ponad 500 transplantacji tego narządu.

Fot. Wiesław Majka/krakow.pl


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy