01 czerwca 2024
X Rajd dla Transplantacji
To już 10. edycja rowerowej promocji świadomego dawstwa narządów. Rowerzyści wyruszą 3 czerwca o godzinie 10.30 spod Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego.
Przeczytaj także: 18-letni Szymon uratował życie sześciu osób.
Założycielką Fundacji im. Bartka Kruczkowskiego ORGANiści i pomysłodawczynią rajdu jest Jolanta Kruczkowska. Jej syn, Bartek Kruczkowski miał 26 lat, gdy zmarł w wyniku tragicznego wypadku. Doszło do niego 28 listopada 2010 r. w Londynie.
Bartek z grupą znajomych wszedł na dach budynku, chcieli obejrzeć panoramę miasta. Konstrukcja się zawaliła. 26-latek spadł z wysokości 10 metrów. Od Bartka po śmierci pobrano obie nerki, trzustkę, zastawkę płucną, wątrobę.
Na rowerach promują świadome dawstwo narządów
Jedną z głównych akcji prowadzonych przez Fundację jest organizowany co roku “Rajd dla transplantacji – Podziel się sobą!”.
– Celem jest promowanie w naszym kraju idei transplantacji oraz świadomego dawstwa narządów i tkanek. Uczestnicy rajdu rozdają ulotki tematyczne i oświadczenia woli, uświadamiając i zachęcając do podejmowania dialogu na ten temat w gronie rodziny i przyjaciół. Często bowiem przeszczep jest jedyną metodą leczenia ratującą życie pacjenta. Dlatego do udziału w rajdach zapraszamy również osoby po przeszczepie – czytamy na stronie fundacji.
W tym roku po starcie rowerzyści skierują się stronę Starogardu Gdańskiego. W Owidzu zaplanowali nocleg oraz spotkanie z uczniami technikum. 4 czerwca ruszają do Grudziądza. Następnie przez Brodnicę, Sierpc, Cieksyn, dojadą do Warszawy.
Rajd jest wspierany m.in. przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Profesor Roman Danielewicz, kierownik programu przeszczepiania nerek od Żywego Dawcy w UCK WUM SKDJ mówi, że trzeba kontynuować i prowadzić akcję promującą medycynę transplantacyjną, i to w wymiarze zarówno ogólnospołecznym, jak i regionalnym.
– Potrzebny jest udział w tym nie tylko transplantologów, ale także przedstawicieli rządu, samorządów i mediów. Ważny jest też udział w takiej kampanii osób po przeszczepieniu, a także dawców żywych i rodzin zmarłych dawców. Musimy kreować pozytywny wizerunek medycyny transplantacyjnej, pokazywać korzyści i to, że biorcy odzyskują pełną sprawność – przekonuje specjalista.
Zdjęcie: www.wum.edu.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.