Zostań w domu – komputer jak urząd
Wiele spraw załatwisz nie wychodząc z domu
Osoby po przeszczepieniach należą do grupy ryzyka, powinieneś teraz unikać wychodzenia z domów. Na szczęście wiele spraw możesz załatwić przez internet lub telefonicznie
Bardzo przydatnym narzędziem jest profil zaufany. To metoda potwierdzenia tożsamości w systemach administracji elektronicznej, działa jak Twój odręczny podpis, umożliwi ci załatwianie spraw administracyjnych i wysyłanie przez internet różnych dokumentów. Co ważne: możesz założyć profil zaufany za darmo, nie wychodząc z domu.
Profil zaufany umożliwia dostęp do ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Administracji Publicznej. Dzięki platformie załatwisz wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu, przez całą dobę.
Profil zaufany możesz założyć, jeśli: masz konto w systemie banku który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego, masz kwalifikowany podpis elektroniczny lub nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną oraz czytnik umożliwiający podłączenie go do komputera.
Lista banków potwierdzających profil zaufany: Santander, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Pekao, mBank, Santander, PKO Bank Polski, Bank Millennium, Inteligo, T-mobile Usługi Bankowe.
Jeśli nie posiada się konta w żadnym z tych banków, trzeba się osobiście pofatygować do któregoś z urzędów, które potwierdzają profil. Obecnie może to być trudne, bo to np. placówki ZUS czy Urzędy Skarbowe, które obecnie ograniczyły przyjmowanie petentów. W takiej sytuacji można skorzystać z platformy Envelo (Grupa Poczty Polskiej).
Dzięki profilowi zaufanemu załatwisz wiele formalności w różnych urzędach – np. Urzędzie Stanu Cywilnego, urzędzie miasta czy gminy, Powiatowym Urzędzie Pracy. Możesz np. zgłosić utratę dowodu osobistego, wyrobić PESEL, uzyskać pozwolenie na budowę, wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny (becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny, Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym) czy złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://pz.gov.pl/pz/index
Internetowe konto pacjenta
Profilem zaufanym zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta. Tam zapisuje się historia Twojego zdrowia, możesz przejrzeć swoje recepty czy upoważnić kogoś do wykupienia dla Ciebie leków z recepty. E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. Zrealizujesz ją na podstawie czterocyfrowego kodu, który otrzymasz e-mailem lub SMS-em, w zależności od tego, jak skonfigurujesz swoje Internetowe Konto Pacjenta. Więcej informacji: https://pacjent.gov.pl/
Platforma ZUS
Załatwiasz sprawy w ZUS? Dołącz do 3,6 mln użytkowników Platformy Usług Elektronicznych i kontaktuj się z ZUS przez internet. Nie będziesz musiał wychodzić z domu, by wysyłać wniosek do ZUS, sprawdzić czy podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu bądź zdrowotnemu, albo samodzielnie pobrać niektóre dokumenty. Profil na Platformie Usług Elektronicznych założysz samodzielnie, z domowego komputera.
– W związku z zagrożeniem koronawirusem zachęcamy naszych klientów do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych. Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu – przez internet – za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub bankowości elektronicznej. Jest to bardzo proste i nie zabiera wiele czasu – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Dzięki profilowi PUE uzyskasz informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Profil pozwala także samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. Jeśli zmieniasz bank, do którego ma być przekazywana emerytura, renta lub zmieniasz adres zamieszkania możesz przez internet złożyć wniosek o zmianę danych. Z PUE mogą korzystać ubezpieczeni, świadczeniobiorcy i przedsiębiorcy. Założenie profilu PUE jest bardzo proste i szybkie. Wejdź na stronę zus.pl, wybierz sposób rejestracji i wypełnij formularz. Następnie ustal hasło do konta, na podany w formularzu adres e-mail dostaniesz login. Ze względów bezpieczeństwa musisz również potwierdzić swoją tożsamość. Moższ to zrobić m.in. za pomocą wspomnianego profilu zaufanego ePUAP, czy podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego). Konto na PUE możesz zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej. Banki, które zawarły z ZUS porozumienie: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, Bank Millennium, Inteligo, BOŚ Bank, Citi Handlowy.
Z ZUS możesz także kontaktować się telefonicznie, numer to 22 560 16 00 – konsultanci są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18.
Renty z tytułu niezdolności do pracy
Kończy co się renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy? ZUS zawiesił bezpośrednie badania zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie. W sprawach, w których dokumentacja medyczna jest wystarczająca, lekarz orzecznik wyda orzeczenie zaocznie bez badania pacjenta, ta się dzieje w znacznej części spraw. W pozostałych przypadkach badania przełożone zostaną na bezpieczny okres.
Ważny numer telefonu
Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590, to bezpłatna infolinia NFZ, czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc, mogą również przekazać Ci kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej. Dzięki teleporadzie medycznej możesz otrzymać: zalecenia, e-zwolnienie, e-receptę czy sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oczywiście, jeśli będzie to konieczne.
Także grupa Lux Med zdecydowała się uruchomić specjalną infolinię, na którą mogą dzwonić nie tylko pacjenci placówki, ale wszystkie osoby, które chcą zasięgnąć wiedzy na temat koronawirusa COVID-19. Z pytaniami można dzwonić pod numer telefonu: 22 338 19 03.