Zwycięzcy 4. Gali Transplantologii
504 transplantacje narządów przeprowadzono w ubiegłym roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Placówka od czterech lat honoruje tych pracowników UCK, którzy są najbardziej zaangażowani w swoją pracę. Podczas 4. Gali Transplantologii poznaliśmy tegorocznych uhonorowanych.
Przeczytaj także: Rekord we Wrocławiu.
W Gdańsku ubiegłym roku wykonano 159 przeszczepień komórek krwiotwórczych, 129 nerek, 78 przeszczepień wątroby, 71 rogówki, 50 płuc (co daje mu pozycję na podium liderów) oraz 17 serc.
– To rekordowa liczba, którą udało się uzyskać dzięki zaangażowaniu i współpracy zespołów transplantacyjnych. A przede wszystkim dzięki dawcom i ich rodzinom, które wyraziły zgodę na pobranie narządów — informuje placówka.
4. Gala Transplantologii
– Jesteśmy dumni z naszego szpitala uniwersyteckiego i z lekarzy tu pracujących. Dokonują niesamowitych rzeczy, aby leczyć pacjentów. W Polsce nadal poziom wyszczepialności jest niższy niż w Europie, co powoduje, że niestety nadal wielu pacjentów nie doczekuje do momentu, gdy pojawia się właściwy przeszczep. Dlatego to tak ważne, abyśmy mówili o transplantologii i uczyli społeczeństwo. To właśnie robimy każdego dnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym – mówi prof. Michał Markuszewski, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany w komunikacie na stronie uczelni.
Podczas 4. już Gali Transplantologii, która odbyła się w UCK, nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
- lekarz – dr n. med. Marian Łukiański z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, szpitala GUMed,
- pielęgniarka – Edyta Strahl-Brzeska z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, szpitala GUMed,
- wsparcie transplantacji – mgr Alicja Patoła z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, szpitala GUMed
- nagrodę specjalną przyznano Fundacji DKMS.
– Pomorze nieustannie znajduje się w czołówce regionów, w których świadomość o transplantacjach i dawstwie jest największa, między innymi dzięki nagrodzonym laureatom. Świadczy o tym na przykład wzrost liczby przeszczepów nerek od dawców żywych, których w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku aż siedemnaście. Mam nadzieję, że ta liczba będzie rosnąć. Kluczowe w tej kwestii jest budowanie pozytywnego obrazu transplantacji nie tylko przez środowisko medyczne, ale również przez rodziny i samych uratowanych pacjentów – mówi dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.