100 transplantacji
Już 100 transplantacji wykonano w tym roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przeszczepiono 50 serc i wykonano 50 transplantacji płuc.
Po audytach Ministerstwa Zdrowia Śląskie Centrum Chorób Serca otrzymało pozwolenie na kontynuacje wykonywania transplantacji serca, serca i płuc, serca i nerki, płuc. Placówka otrzymała również pozwolenie na jednoczasowe przeszczepianie serca i wątroby.
Przeczytaj także: Pierwszy taki poród w Polsce.
Zabrzański szpital to miejsce historyczne
Historia przeszczepów serca w Polsce zaczęła się w Zabrzu. To tutaj 5 listopada 1985 roku pierwszy udany przeszczep serca w Polsce wykonał ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii Zbigniew Religa, wtedy jeszcze docent. Biorcą był 62-letni rolnik z Krzepic, jego serce nieodwracalnie zniszczyły trzy zawały. Mężczyzna zmarł po sześciu dniach od operacji z powodu zaburzeń krzepnięcia.
Drugi i trzeci pacjent także zmarli po zabiegach w zabrzańskim szpitalu, ale czwarty wyszedł stamtąd o własnych siłach. Dzisiaj pacjenci po przeszczepach przeżywają wiele lat. 18 września 2017 roku w wieku 91 lat zmarł Tadeusz Żytkiewicz, najsłynniejszy pacjent profesora Religii, który z nowym sercem przeżył 30 lat. Wiele lat po transplantacji serca prof. Andrzej Chmura przeszczepił panu Tadeuszowi nerkę.
Przeczytaj także: Weronika miała piorunująca niewydolność wątroby.
Pierwszy przeszczep płuc
W roku 1998 prof. Marian Zembala, nieżyjący już transplantolog, kardiochirurg ówczesny dyrektor SCCS , wykonał wraz z zespołem pierwszy w Polsce zabieg transplantacji pojedynczego płuca u chorej z krańcową postacią samoistnego włóknienia płuc.
Historia udanych przeszczepów płuc Polsce zaczyna się jednak w roku 2001 r., kiedy prof. Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednoczasowo. Dwa lata później w Zabrzu dokonano pierwszego pomyślnego przeszczepu pojedynczego płuca.
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.