Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwszy taki poród w Polsce

 

22-letnia Patrycja choruje na mukowiscydozę, jest po transplantacji płuc wykonanej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Urodziła właśnie córeczkę. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

To wspólny sukces dwóch ośrodków. Patrycja była przygotowywana do ciąży i monitorowana w jej trakcie przez specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Poród miał miejsce w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeczytaj także: Po transplantacji można uprawiać sport.

Patrycja miała niewydolność oddechową

11 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano u kobiety transplantację płuc. Patrycja miała wtedy 19 lat, powodem zakwalifikowania do transplantacji była całkowita niewydolność oddechowa z powodu mukowiscydozy. Po trzech latach od zabiegu, przy bardzo dobrej funkcji przeszczepionych płuc, pacjentka po optymalizacji leczenia immunosupresyjnego oraz odpowiednim przygotowaniu, zaszła w ciążę. Patrycja podejmowała decyzję kierując się uwagami transplantologów cały czas monitorujących stan jej zdrowia.

– To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki. Pani Patrycja pochodzi z województwa mazowieckiego, a zatem dla niej, logistycznie najbardziej optymalny był poród w cieszącym się ogromnym prestiżem Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi dr hab. n. med. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przeczytaj także: Weronika miała piorunująca niewydolność wątroby.

Ciąża u pacjentki po transplantacji powinna być zaplanowana

Prof. dr hab. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówi, że ciąża u takiej kobiety powinna być zaplanowana i przeprowadzona przy ścisłej współpracy zespołu transplantacyjnego i specjalistycznego multidyscyplinarnego zespołu medycznego.

Patrycją zajęła się dr hab. Anna Cyganek, która prowadziła ciążę od samego początku, zabezpieczając opiekę wysokospecjalistyczną i koordynując udział innych specjalistów. Pod koniec ciąży opiekę okołoporodową nad pacjentką koordynowała w UCZKIN dr hab. Zoulikha Jabiry-Zieniewicz.

Specjaliści z UCZKIN od lat zajmują się prowadzeniem ciąży u kobiet po transplantacjach narządów mając ogromne doświadczenie w tym zakresie.

Transplantacja to szansa na normalne życie

– Transplantacje narządów są zabiegami ratującymi życie, ale również pozwalają pacjentom po okresie choroby prowadzić normalne życie, realizować swoje plany i marzenia, w tym zakładać, czy też powiększać rodzinę. Opieka nad pacjentkami w ciąży po transplantacji wymaga zachowania niezwykłej ostrożności, aby zabezpieczyć i matkę i dziecko przy prowadzeniu leczenia immunosupresyjnego. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że pierwszą w Polsce pacjentkę w ciąży po wykonanej transplantacji płuc w naszej Katedrze i Klinice udało się, dzięki wysokiemu profesjonalizmowi dr hab. Marka Ochmana, bezpiecznie przeprowadzić przez okres ciąży. Współpraca pomiędzy naszym Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, do którego zwróciliśmy się z racji dużego doświadczenia o pomoc w opiece nad pacjentką w okresie okołoporodowym, pokazuje jak bardzo ważna jest współpraca dla dobra pacjentów – ocenia dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz, kierownik Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc, oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Śląskim Centrum Chorób Serca.

Nowy oddział.

Ważny krok w historii polskiej transplantologii

Warszawscy lekarze przygotowali się na planowe cięcie cesarskie biorąc pod uwagę położenie miednicowe płodu. Mówią, że w przypadku takiej pacjentki trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwe powikłania, włącznie z koniecznością przeniesienia kobiety na Oddział Intensywnej Terapii posiadającym dostęp do techniki pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO).

W 37 tygodniu i 5 dniu ciąży Patrycja zawiadomiła szpital, że odeszły jej wody płodowe. W czasie przygotowań do cięcia doszło do zaburzeń tętna płodu, dlatego lekarze musieli działać szybko. Na świat przyszła Pola. Lekarze podkreślają, że to ważny krok w historii polskiej transplantologii.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy