Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

135 transplantacji serc u dzieci

 

W lutym mija 35. lat od pierwszego przeszczepu serca u dziecka w Polsce. Operację w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu przeprowadził w 1988 roku zespół pod kierownictwem Zbigniewa Religi.  Był to początek programu transplantacji serc u dzieci w Polsce.

Przeczytaj także: 18-letni Szymon uratował życie sześciu osób.

2021 rok był szczęśliwy także dla dwóch braci. Alan Rogowski urodził się 2 maja 2010 roku, rok później, 2 czerwca 2011 roku na świat przyszedł jego brat Olaf. Chłopcy cieszyli się zdrowiem do września 2019 roku, kiedy to po wizycie lekarskiej z powodu przeziębienia i duszności Alan został skierowany do szpitala. Zdiagnozowano u niego kardiomiopatię rozstrzeniową.

Parę dni po przyjęciu do szpitala Alan przeprowadzono profilaktyczne badanie USG serca Olafa. Wynik był przerażający gdyż okazało się, że i on choruje na tą samą chorobę. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu ocalili im życie. Najpierw, w marcu 2021 roku, nowe serce otrzymał Alan, a cztery miesiące później znalazł się dawca także dla Olafa.

Pierwszym pacjentem był Maciek

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu lekarze, pielęgniarki i reszta zespołu mogą opowiedzieć wiele takich historii. Pierwszym dzieckiem, które przeszło tutaj transplantację serca był 15-letni Maciek, chłopiec z nieodwracalnym uszkodzeniem serca w przebiegu pozapalnej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Zabieg w w lutym 1988 roku przeprowadził doc. Zbigniew Religa. Operacja udała się. Pacjent z nowym sercem przeżył 28 lat.

W 2008 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano pierwszy przeszczep serca u niemowlęcia. Pacjentką była dziewięciomiesięczna dziewczynka z kardiomiopatią rozstrzeniową w przebiegu niescalenia wsierdzia lewej komory. W 2010 roku zespół lekarzy wykonał przeszczep u szeciomiesięcznego chłopca z kardiomiopatią rozstrzeniową z niescalenia wsierdzia lewej komory.

Dwa ośrodki w Polsce

Obecnie oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, w których wykonywane są przeszczepy serca u dzieci i jedyny, który wykonuje tego typu zabiegi u pacjentów poniżej pierwszego roku życia.

Drugim ośrodkiem, który zajmuje się transplantacjami serca u dzieci jest UCK WUM. Pierwszą pacjentką tego ośrodka była dziewięcioletnia Lena. Dziewczynka cierpiała na najrzadszą z trzech rodzajów kardiomiopatii,  kardiomiopatię restrykcyjną. Na przeszczep Lena czekała od czterech lat. Operacja odbyła się pod koniec 2022 roku. Kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii profesor Mariusz Kuśmierczyk przypominał wtedy, że w Polsce wykonuje się rocznie około 10 przeszczepów serca u dzieci. To kropla w morzu potrzeb i trzeba zrobić wszystko, by było ich więcej.

Przeczytaj także: Pionierzy transplantacji u dzieci.

Już 135 transplantacji w Zabrzu

– W transplantacji serc u dzieci wciąż największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich dawców i współpraca z ośrodkami, które ich zgłaszają. Dawców dziecięcych jest bardzo mało. Jest to związane z problemami etycznymi i psychologicznymi. Rozmowa z rodziną, której umiera dziecko, to bardzo trudna sytuacja zarówno dla rodziców, jak i lekarza, który ją prowadzi i dodatkowo informuje o możliwości pobrania narządów do transplantacji – mówi dr n. med. Szymon Pawlak, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przez 35. lat w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono 135 transplantacji serca u dzieci, tylko w 2022r. przeprowadzono 13 takich operacji.

Na zdjęciu: Bogumiła Król, koordynator transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy