Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

150 transplantacji u dzieci

Pierwszym dzieckiem, któremu przeszczepiono w Polsce serce, był 15-latek, operacja odbyła się w Zabrzu. Od tego czasu minęło 36 lat, a w kwietniu 2024 roku w Śląskim centrum Chorób Serca wykonano 150 transplantację serca u dziecka.

8 lutego 1988 roku Zbigniew Religa, wtedy jeszcze docent, wykonał wraz z zespołem pierwszą w Polsce transplantację serca u dziecka. Pacjentem był Maciek, 15-letni chłopiec z nieodwracalnym uszkodzeniem serca w przebiegu kardiomiopatii pozapalnej. Zabieg odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Kardiochirurgii w Zabrzu, dzisiaj to Śląskie Centrum Chorób Serca.

Już 150 transplantacji serc u dzieci

Pacjent z nowym sercem przeżył 28 lat. W 2008 roku w Zabrzu wykonano pierwszy przeszczep serca u niemowlęcia. Pacjentką była dziewięciomiesięczna dziewczynka z kardiomiopatią rozstrzeniową w przebiegu niescalenia wsierdzia lewej komory. W 2010 roku zespół lekarzy wykonał przeszczep u sześciomiesięcznego chłopca z kardiomiopatią rozstrzeniową z niescalenia wsierdzia lewej komory.

– W kwietniu 2024 dotarliśmy do okrągłej liczby 150 przeszczepów pediatrycznych. W ostatnich 10 latach wykonano ich 68. W tym roku (2024) na razie mamy 7, w tym planową retransplantację, ale się nie zatrzymujemy – informuje Śląskie Centrum Chorób Serca.
Nowe życie Michała

Jednym z dzieci, które w tym roku otrzymały nowe życie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jest 13-letni Michał. Chłopiec pierwszy raz został zakwalifikowany do transplantacji serca w 2022 roku z powodu wrodzonej kardiomiopatii restrykcyjnej. Pierwszą transplantację przeszedł w październiku 2022 roku. Niestety, szybko rozwinęła się u niego niewydolność przeszczepionego serca.

– W maju 2023 roku zauważyliśmy znaczne zmiany w naczyniach wieńcowych, przeszczepione serce przestało się prawidłowo kurczyć, obserwowaliśmy niską frakcję wyrzutową. Mimo wprowadzonego leczenia niewydolność serca postępowała – opowiadał dr Arkadiusz Wierzyk kardiolog z Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Szansą na uratowanie życia Michała było wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia lub kolejna transplantacja. Chłopiec do retransplantacji został zakwalifikowany na początku 2024 roku. Po kilku tygodniach udało się znaleźć odpowiedniego dawcę.

Zdjęcie: www.sccs.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy