Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

5 lat wrocławskiego Instytutu Chorób Serca

 

Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego obchodzi 5-lecie istnienia. To jedyny ośrodek na Dolnym Śląsku, który wykonuje transplantacje serca.

Przeczytaj także: Uratowali życie 67-latka.

Szybka diagnostyka, błyskawiczna interwencja oraz kompleksowa, skoordynowana opieka w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej z maksymalnie krótkim pobytem pacjenta w szpitalu – tak pracuje Instytut Chorób Serca. To jedyny na Dolnym Śląsku ośrodek, który zapewnia pacjentom z chorobami kardiologicznymi pełne spektrum nowoczesnej diagnostyki i optymalnych metod terapii łącznie ze wspomaganiem mechanicznym oraz transplantacjami serca.

Około 140 serc w niespełna trzy lata

W  2021 roku we Wrocławiu ruszył program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. Zgodę Ministerstwa Zdrowia na wykonywanie transplantacji wrocławski ośrodek otrzymał 3 lutego, a pierwsza na Dolnym Śląsku transplantacja odbyła się niespełna trzy tygodnie później – 25 lutego.

– Niesamowicie satysfakcjonujące jest tworzenie czegoś od początku – mówi dr Roman Przybylski , prof. UMW, kierownik Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW, kierownik Oddziału Kardiochirurgii USK. – To jest nowa jakość. Zwłaszcza, gdy chodzi o ośrodek wypełniający białą plamę na transplantologicznej mapie Polski. W rejonie południowo-zachodnim nikt nie przeszczepiał serca – dodaje.

Specjalista przypomina, jak bardzo liczy się tutaj czas. Od pobrania serca do jego wszczepienia nie powinno upłynąć więcej niż trzy, maksymalnie cztery godziny, dłuższy czas niedokrwienia przekreśla szansę na udane przeszczepienie. – Dlatego tak ważne było powstanie ośrodka we Wrocławiu, zabezpieczającego potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska i sąsiednich województw. Cieszę się, że w tym uczestniczyłem. Stworzyliśmy świetny zespół. Cała grupa osób żyje dzięki temu, że powstał nasz ośrodek – mówi dr Przybylski.

Pacjenci wracają z pompami do domów

Powstanie ośrodka przeszczepowego stworzyło też możliwość implantowania pomp wspomagania serca najnowszej generacji HeartMate III, z którymi pacjent może po prostu iść do domu i przez dłuższy czas normalnie żyć. Według polskich przepisów prawo ich stosowania mają jedynie ośrodki przeszczepowe. Urządzenia te otrzymało we Wrocławiu już ponad 40 pacjentów.

Długa jest lista procedur, jakie we Wrocławiu zastosowano po raz pierwszy w Polsce. To tutaj wszczepiono np. po raz pierwszy w kraju pompy IMPELLA 5.5 i dotychczas wrocławski ośrodek ma na koncie najwięcej takich zabiegów w Polsce.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy