Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Uratowali życie 67-latka

 

Zespół kardiologów Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie przeprowadził ratunkowy zabieg przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej, tzw. TAVI u 67-letniego mężczyzny we wstrząsie kardiogennym. Mężczyzna był w krytycznym stanie, pilny zabieg TAVI był jedyną opcją i szansą na uratowanie życia chorego.

Przeczytaj także: Lot z sercem na pokładzie.

– Pacjent został przyjęty do Narodowego Instytutu Kardiologii (NIKard) w trybie dyżurowym, po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK), zaintubowany, wentylowany mechanicznie, we wstrząsie kardiogennym. Po wykluczeniu ostrego zawału serca i epizodu zatorowości płucnej, w badaniu echo serca potwierdzono obecność krytycznego zwężenia zastawki aortalnej i znaczne obniżenie frakcji wyrzutowej lewej komory serca – informuje placówka.

W trzeciej dobie po zabiegu pacjent odzyskał przytomność

67-latek został przekazany do Pracowni Hemodynamicznej Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej. Po około dwóch godzinach od NZK wszczepiono mu protezę biologiczną w ujście aortalne. Po zabiegu stan pacjenta zaczął się stopniowo stabilizować, poprawiła się frakcja wyrzutowa lewej komory serca, wzrosło ciśnienie krwi, a w trzeciej dobie 67-latek odzyskał świadomość.

Przezcewnikowe leczenie pacjentów z ciasnym zwężeniem zastawki aortalnej jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną kardiologii interwencyjnej. Narodowy Instytut Kardiologii jest jednym z wiodących w Europie ośrodków zabiegi TAVI. Od 2009 roku wykonano tutaj blisko 1,5 tys. takich zabiegów.

– Znakomitą większość TAVI wykonywanych w Polsce, Europie i USA stanowią zabiegi planowe w grupie starszych pacjentów z ciasnym, objawowym zwężeniem zastawki aortalnej. Ratujące życie zabiegi TAVI w trybie ostrym wciąż są rzadkością, jednak czasem stanowią jedyną opcję dla uratowania życia pacjentówpowiedział prof. Adam Witkowski, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii.

Skład zespołu przeprowadzającego zabieg: dr Maciej Dąbrowski (operator), dr hab. Rafał Wolny (operator), dr Piotr Zaśko (anestezjolog), dr Mariusz Kłopotowski (echokardiografia i KITKA).

Zdjęcie: www.ikard.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy