Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Biskup czeka na transplantację wątroby

 

Biskup opolski Andrzej Czaja czeka na transplantację wątroby. Lekarze mówią, że to dla niego jedyna szansa na powrót do zdrowia.

Przeczytaj także: Dziecko dostało fragment laparoskopowo pobranej wątroby

O swojej chorobie biskup opolski Andrzeja Czaja opowiadał na zakończenie tegorocznej Mszy św. Krzyżma w kościele seminaryjnym. Duchowny podziękował wszystkim, którzy wspierali go w czasie choroby. – Mam pokój w sercu, choć trzeba będzie przejść poważną operację, bo okazuję się, że nie uniknę przeszczepu wątroby – mówił biskup.

Przeczytaj także: Wielki sukces lekarzy z Zabrza.

Chorobę zdiagnozowano w 2014 roku

Biskup opowiadał, że jego choroba nie jest całkiem nowa, zaczęła się jeszcze podczas jego pobytu w Lublinie. W 2014 roku zdiagnozowano u niego PSC – przewlekle stwardniające zapalenie kanałów żółciowych. – Prowadzi to do ich kurczenia się, zwężania. Włożono mi stent, ale w ostatnich miesiącach choroba osiągnęła taką fazę, że jestem w notorycznym stanie zapalenia, więc bez antybiotyków nie da się funkcjonować. Na dodatek rozpoczął się proces marskości wątroby. I jest niebezpieczeństwo, że może dojść do nowotworu. Dlatego lekarze ustalili, iż nie ma innej drogi jak przeszczep. Zostałem już włączony na listę oczekujących – wyjaśnił duchowny cytowany przez KAI.

Choroba może przebiegać bezobjawowo

PSC to przewlekła, postępująca choroba dróg żółciowych, w której występuje cholestaza, czyli zastój żółci. Objawy to zmęczenie, żółtaczka, świąd skóry, chudnięcie, PSC może jednak przebiegać także bezobjawowo. Choroba prowadzi do uszkodzenia dróg żółciowych, wiąże się z ryzykiem rozwoju marskości i niewydolności wątroby, a także zwiększeniem ryzyka pojawienia się niektórych nowotworów.

Zdjęcie: www.diecezja.opole.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy