Ciekawa debata o transplantologii
26 stycznia był obchodzony Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji zorganizowaliśmy debatę podsumowującą rok 2021 w polskiej transplantologii. Jej partnerem był AEGON – Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.
Debata, której gospodarzem był Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy podzielona została na trzy bardzo interesujące części.
2021 rok w polskiej transplantologii
W pierwszej z nich podsumowaliśmy przeszczepianie narządów w Polsce w zeszłym roku. Uczestnikami tej części byli: Magdalena Kramska -Naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa Departament Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, dr hab. Artur Kamiński – dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, oraz prof. Roman Danielewicz z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Magdalena Kramska podsumowując 2021 rok wskazała, że 1338 przeszczepionych narządów we wszystkich polskich ośrodkach w jej ocenie należy traktować jako sukces. Myślę, że jest to liczba, która wszystkich nas poruszających się w przestrzeni transplantacyjnej nie do końca zadowala, ale musimy cały czas pamiętać o kontekście w którym się znajdujemy – pełny rok covidowy w którym ten wynik udało się osiągnąć – powiedziała.
Odnosząc się do zmniejszającej się od 2019 roku liczby przeszczepień narządów /o 208 przyp. red./ dr hab. Artur Kamiński potwierdził, że spadek wynika przede wszystkim ze stanu epidemicznego, który dotyka nas już drugi rok, choć, jak zaznaczył, symptomy mniejszej aktywności transplantacyjnej pojawiały się już we wspomnianym 2019 roku. Wtedy też w stosunku do lat poprzednich zaobserwowaliśmy nieznaczny spadek liczby przeszczepień, ale już zauważalny. Natomiast ostatnie dwa lata przede wszystkim w powodu pandemii to spadek mniej więcej o 20 do 25, w niektórych przypadkach nawet 30% liczby zgłaszanych dawców – powiedział Kamiński. Jednak, jak dodał, przez te dwa lata ośrodki nauczyły się pobierać więcej narządów od jednego zgłoszonego dawcy. W tej chwili średnia jest ponad 3, w zeszłych latach było to ponad 2 – powiedział.
Prof. Roman Danielewicz mówił o przeszczepieniach od żywych dawców. W 2021 przeszczepiono 44 nerki i 20 fragmentów wątroby. Myślę, że w tych okolicznościach, należy to traktować może nie jako sukces, ale powodzenie systemu. System się o tyle sprawdził, że oswoiliśmy się z sytuacją pandemiczną. Udało się mobilizować w tych okresach, w których nie było dużego zagrożenia w szpitalach – powiedział Danielewicz.
Sukces mimo pandemii
W drugiej części naszymi gośćmi byli: dr hab. Marek Ochman – koordynator oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dr Krzysztof Kuśmierski – p.o. kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Krzysztof Zając – koordynator ds. transplantacji, Centralny Szpital Kliniczny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Mimo pandemii polska transplantologia odniosła w 2021 znaczące sukcesy. Jeszcze nigdy nie przeszczepiono w Polsce tak wielu serc, w 2021 roku wykonano aż 200 transplantacji tego narządu. 200 przeszczep odbył się w warszawskim Narodowym Instytucie Kardiologii. Odpowiadając na pytanie skąd ten sukces dr Krzysztof Kuśmierski wskazał, że wszystkie ośrodki przeszczepiające uczą się funkcjonować w rzeczywistości pandemicznej. Uczymy się koordynować dawstwo, uczymy się koordynować przeszczepienia na nowo w tej rzeczywistości – powiedział Kuśmierski.
W roku 2021 przeszczepiono 68 płuc – to duży wzrost w stosunku do 2019 i 2020 roku. Programy transplantacji płuc są programami, które się ciągle rozwijają. Stąd ilość transplantacji wzrosła – ocenił dr hab. Marek Ochman. Ja osobiście, w naszym zespole, mogę się pochwalić 41. przeszczepieniami płuc. Tak naprawdę jest to bardzo dużo, plasuje nas w pierwszej dziesiątce w Europie czyli jesteśmy w tym ścisłym gronie największych ośrodków transplantacyjnych na naszym kontynencie – powiedział Ochman.
Dużym wyzwaniem dla transplantologów są operacje przeszczepień u zakażonych koronawirusem. Mówił o tym Krzysztof Zając. Do niedawna zakażenie SARS COV-2 było ewidentnym przeciwskazaniem do przeszczepienia. I dalej rekomendacje światowe, europejskie i oczywiście polskie dyskwalifikują takich biorców, bo ryzyko jest dość duże. Jednak, jak zaznaczył, w sytuacjach zagrożenia życia taki zabieg się wykonuje, czego przykładem jest transplantacja i w związku z pierwotnym niepodjęciem funkcji przez organ natychmiastowa retransplantacja wątroby u chorej zakażonej koronawirusem w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM. W sytuacjach zagrożenia życia takie operacje możemy wykonywać – dodał Zając.
Jak wspierać i promować transplantacje narządów
W trzeciej części debaty jej uczestnicy zastanawiali się jak wspierać i promować transplantacje narządów w naszym kraju. W dyskusji udział wzięli: Jan Zimowicz – członek Zarządu Aegon – Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., Artur Buczyński – z-ca burmistrza Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy oraz Arkadiusz Pilarz – dyrektor Biegu po Nowe Życie i Jarosław Kret – dziennikarz telewizyjny i prezenter pogody.
Według Arkadiusza Pilarza wsparcie transplantologii to trudny i złożony temat. My postawiliśmy na ludzi. W pierwszej kolejności na ludzi po przeszczepieniu czyli na ludzi, którzy mają piękne i co ważne prawdziwe historie transplantacyjne. Ale w projekcie /Bieg po Nowe Życie – przyp. red./ postawiliśmy też na inne osoby. Osoby znane ze świata sportu, muzyki, filmu, kabaretu, polskiego dziennikarstwa, medycyny wspierają ten projekt, bo wiedzą jak ważna jest transplantologia, że to właśnie ona ratuje życie ludzi – powiedział Pilarz.
Warszawska edycja Biegu po Nowe Życie, od 2019 odbywa się w dzielnicy Wilanów, na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wilanów to dzielnica młoda, rozwijająca się, dzielnica ludzi dbających o zdrowie, ludzi świadomych. Transplantologia jest szczególnie ważna, bo ona daje drugie życie ludziom. Trzeba o tym mówić, trzeba to promować, na różne sposoby – podkreślił Artur Buczyński.
Partnerem Biegu po Nowe Życie jest AEGON – Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. My jako AEGON czujemy się firmą odpowiedzialną. Odpowiedzialny biznes dla nas to jest prowadzić działalność, w naszym wypadku to polisy ubezpieczeniowe, która wykracza poza tę naszą codzienność biznesową. Misją w przypadku firmy AEGON jest zabezpieczanie życia i zdrowia naszych klientów, chcemy wspierać kampanię, która służy temu, by będąc chorymi do zdrowia mogli wrócić. Dla nas jest to naturalne uzupełnienie biznesu – powiedział Zimowicz.
Ja chcę edukować, ja to robię w prognozach pogody, musimy sami się edukować i edukować innych. Bieg po Nowe Życie ma cel i to szczytny cel, dlatego biorę w nim udział, swoją osobą i swoimi wypowiedziami daję przykład, zmuszam do myślenia – powiedział Jarosław Kret.
Dziękujemy partnerom i uczestnikom za wsparcie i udział w debacie.
Hotel Gołębiewski – Główny Partner 20. Biegu po Nowe Życie