Do Wrocławia po nowe życie
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zgodził się przyjąć pacjenta pilnie potrzebującego transplantacji serca. Mężczyzna przyleciał z Tromsø w Norwegii do Polski specjalnym transportem medycznym. Wszczepiono mu pompę HeartMate 3 LVAD
Przypomnijmy: 50-latek z Polski pracuje w Norwegii. W sierpniu doznał rozległego zawału serca. Niestety, jego serce uległo tak dużemu zniszczeniu, że praktycznie przestało pracować. Lekarze nie kryli, że jedyną szansą będzie pilna transplantacja serca.
Lekarka zaczęła szukać pomocy w Polsce
W Norwegii takie zabiegi wykonuje tylko szpital w Oslo, znalezienie serca dla tego pacjenta graniczyło z cudem. Lekarka pracująca w szpitalu, w którym leżał mężczyzna, zaczęła szukać dla niego pomocy w placówkach w Polsce.
Przeczytaj także: Pierwszy taki zabieg w UCK WUM.
Zgodził się pomóc Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Pod koniec sierpnia lotniczym transportem Cessna Babcock Scandinavian AirAmbulance mężczyzna przyleciał z Tromsø. Na ambulans oczekiwał już transport medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
– Wprost z płyty wrocławskiego lotniska pacjent przyjechał na Oddział Intensywnej Terapii USK – informowała placówka.
Pompa wspomaga pracę serca
Przez całą podróż urządzenia Impella i ECMO pozwalały na pozaustrojowe natlenianie krwi mężczyzny i eliminację dwutlenku węgla. Droga z Tromsø do Wrocławia trwała około 8 godzin. To było 27 sierpnia, a już 30 sierpnia mężczyzna otrzymał pompę HeartMate 3 LVAD, która wspomaga pracę jego niewydolnego serca.
Kilka dni temu pacjent opuścił OIOM, został przekazany do Kliniki Kardiochirurgii w stanie znacznej poprawy.
Zdjęcie: https://www.facebook.com/usk.borowska
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.