W sobotę 23 marca w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM w ciągu niespełna 10 godzin wykonano dwa przeszczepienia trzustki, w tym jedną przeszczepiono razem z nerką. Pacjentki w najbliższych dniach wrócą do domów. Operacje przeprowadzili prof. Wojciech Lisik i lek. Paweł Skrzypek wraz z zespołem transplantacyjnym.
W dwie operacje zaangażowany był niemal cały zespół kliniki
– To był duży wysiłek organizacyjny. W tych dwóch weekendowych zabiegach brał udział niemal cały personel medyczny naszej kliniki. Wcześniej zdarzały się takie okresy „zagęszczenia”, że w ciągu 10 dni mieliśmy 2-3 przeszczepienia trzustki. Jednak takiej sytuacji, żeby wykonać dwa przeszczepienia tego narządu w tym jedno przeszczepienie – jednoczasowo z nerką w ciągu kilku godzin jeszcze nie mieliśmy – mówi lek. Paweł Skrzypek cytowany w komunikacie uczelni. Lekarz przypomina, że warszawska klinika jako jedyna w Polsce wykonuje przeszczepienia wątrób, nerek i trzustek, nierzadko jako przeszczepienia wielonarządowe. Mówi, że mogłoby się wydawać, że dwa przeszczepienia to niewiele, jednak ważny jest kontekst. W ciągu całego roku w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM wykonuje się 10-15 takich zabiegów, a w całej Polsce nie więcej niż 30 rocznie. Dodaje, że w Polsce są tylko dwa aktywne ośrodki zajmujące się transplantacją tego narządu.
Pacjentki chorowały na cukrzycę
– Przeszczepienie trzustki jest wskazane w wypadku najcięższych form cukrzycy typu 1, czasami również cukrzycy typu 2. Do zabiegu kwalifikowani są diabetycy z poważnymi powikłaniami cukrzycy, takimi jak: szybko postępująca retinopatia, szybko postępująca neuropatia obwodowa lub autonomiczna powodująca w konsekwencji hipoglikemie zagrażające życiu. Natomiast przeszczepienie trzustki z nerką proponujemy osobom, u których cukrzyca doprowadziła do schyłkowej niewydolności nerek. Wówczas jest to optymalna metoda leczenia, gdyż jednocześnie rozwiązujemy dwa problemy – dializ oraz konieczności przyjmowania insuliny – mówi Paweł Skrzypek.
Lekarz dodaje, że diabetolodzy rzadko proponują tę metodę leczenia. Duża część pacjentów dociera do kliniki, bo sami się dowiedzieli, usłyszeli, przeczytali w social mediach, że takie leczenie jest możliwe. Tymczasem w Polsce istnieje wcale niemała grupa pacjentów, która mogłaby z takiego leczenia odnieść z dużą korzyść.
Obie pacjentki, które przeszły zabiegi 23 marca, chorowały na cukrzycę typu 1. Pani Irina, której przeszczepiono trzustkę wraz z nerką, chorowała na cukrzycę od 17 lat.
Zdjęcie: www.wum.edu.pl