Które szpitale zgłaszają najwięcej dawców?
W 2022 roku do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” wpłynęło 640 zgłoszeń potencjalnych zmarłych dawców narządów.
Przeczytaj także: Wrocław chce przeszczepiać więcej.
Z biuletyny informacyjnego “Poltransplantu” podsumowującego 2022 rok wynika, że w 445 przypadkach (70 proc.) doszło do pobrania narządów, natomiast w 195 (30 proc.) nie było pobrania. W 109 przypadkach (17 proc.) odstąpiono od pobrania z powodu braku autoryzacji pobrania, natomiast w 86 przypadkach (13 proc.) do
pobrania nie doszło z powodów medycznych.
Najczęstszą przyczyną zgonu zmarłych, u których stwierdzono śmierć mózgu były naczyniowe schorzenia mózgu – 61 proc. oraz urazy czaszkowo-mózgowy – 22 proc. – Innymi przyczynami śmierci mózgu były: zatrucie, asfiksja, łagodne guzy mózgu,
które stanowiły 17 proc. wszystkich przypadków – informuje “Poltransplant”.
W 2022 roku średni wiek zmarłych, od których pobrano narządy, to było 47,2 lat. Najmłodszy dawca miał 3 lata, natomiast najstarszy – 76 lat.
Szpitale zgłaszające najwięcej dawców
– W województwie pomorskim wskaźnik dawstwa był najwyższy w kraju – 21,62 dawców na 1 milion mieszkańców. Wzrost wskaźnika dawstwa odnotowano w województwach: podlaskim (15,77 vs 4,28), kujawsko-pomorskim (12,43
vs 9,2), zachodniopomorskim (12,71 vs 8,32) podkarpackim (4,80 vs 2,84). Najniższe wskaźniki dawstwa odnotowano w województwach podkarpackim (4,8) i świętokrzyskim (5,9)- informuje “Poltransplant”.
W 2022 roku pobranie narządów celem przeszczepienia miało miejsce w 142 szpitalach. Z 8 szpitali w Polsce zgłoszono w 2022 roku co najmniej 10 dawców. Najwięcej dawców zgłoszono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku – 24. Ta placówka jest liderem od kilku lat. Po 13 dawców zgłosiły dwie placówki: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego w Łodzi oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, a po 12 dawców Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca ŚUM w Katowicach, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o., Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Szpital im. Mikołaja Kopernika, Copernicus w Gdańsku zgłosił 11 dawców, a Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu 10 dawców.
Największy wzrost aktywności
– Największy wzrost aktywności zanotowano w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku – 9 dawców więcej – (szpitale te powróciły do większej aktywności) oraz w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie( ten szpital w poprzednich latach nie był ujęty w tabeli najaktywniejszych szpitali) – informuje “Poltransplant”.
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.