Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Lot z płucami, nerką i trzustką [FILM]

 

To był już 25. lot policyjnego śmigłowca z organami na pokładzie, ale pierwszy, kiedy lotnicy pomogli w transporcie aż trzech organów do transplantacji jednocześnie.

Przeczytaj także: Samotny tata dostał nowe płuca.

To był bardzo brzydki dzień i trudny do latania. Wiał silny wiatr, były duże turbulencje, na niebie pojawiły się burzowe chmury, padał deszcz i deszcze ze śniegiem. Policyjny Black Hawk może na szczęście latać nawet w takich warunkach. Lotnicy z Warszawy w czasie zaledwie 50 minut przetransportowali ze szpitala w Lubelskiem do szpitala Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie płuca dla 60-letniego pacjenta oraz nerkę i trzustkę dla 30-letniej kobiety.

Liczy się każda minuta

– Gdy odbieram telefon od koordynatora ds. transplantacji z zapytaniem o możliwość organizacji lotu z organem, wiem, że z reguły wykorzystano już inne możliwości i jesteśmy jedyną formacją, która może pomóc. Ograniczony czas, warunki atmosferyczne, dostępność załogi i sprzętu – to tylko część czynników, które bierzemy pod uwagę w takich sytuacjach. Aby wszystko odbyło się bezpiecznie, musimy zadbać dokładnie o każdy etap akcji. O powodzeniu misji& z pewnością decydują też wypracowane przez kolejne miesiące procedury z wojewódzkimi koordynatorami ds. transplantacji. To one m.in. sprawiają, że bez przeszkód, sprawnie i profesjonalnie przeprowadzana jest każda kolejna akcja – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.

Policyjny Black Hawk z trzema organami do transplantacji na pokładzie @Polska Policja

Policyjni lotnicy po raz pierwszy z organami na pokładzie lądowali na lądowisku warszawskiego szpitala przy ul. Wołoskiej. – Wszystko przebiegło z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i całkowicie bezpiecznie. W zeszłym roku razem z medykami i kontrterrorystami wspólnie ćwiczyliśmy w tym miejscu różne warianty lądowań z wykorzystaniem zarówno Bella-407GXi, jak i S-70i Black Hawka oraz bezpieczne sposoby transportu i opuszczania policyjnego śmigłowca. Teraz te wszystkie umiejętności przydały się w praktyce – dodaje insp. pil. Robert Sitek.

Przeczytaj także: 48-latka otrzymała serce i nerkę.

Pacjenci czują się dobrze

Kilka minut później w szpitalu Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie na dwóch blokach operacyjnych rozpoczęły się operacje dwojga pacjentów. – Kobieta, której przeszczepiliśmy nerkę oraz trzustkę jest już przytomna i czuje się dobrze, oba narządy pracują, tak jak powinny – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Durlik z Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.

Operacja 60-latka, któremu przeszczepiono płuca, trwała 12 godzin. Pacjenta czeka rehabilitacja.

Zdjęcia i źródło: www.policja.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy