Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowe życie 50-latki

 

Zespół lekarzy transplantologów z  Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku po raz pierwszy przeszczepił wątrobę, która wcześniej poddana była pozaustrojowej perfuzji w hipotermii z  oksygenacją. Pacjentka, pani Sylwia, jest już w domu.

Przeczytaj także: Po przeszczepie płuc przemierza Polskę na rowerze

Lekarze przepuścili przez wątrobę płyn z tlenem

Transplantacja odbyła się 9 maja 2024 roku. Pacjentką była 50-letnia pani Sylwia, która cierpiał na marskość wątroby na tle jej toksycznego uszkodzenia. Kobieta została zakwalifikowana do transplantacji.

– Wyjątkowość tego przeszczepienia polegała na tym, że pierwszy raz zastosowano pozaustrojową perfuzję wątroby w  hipotermii z oksygenacją – mówi dr hab. n. med. Piotr Domagała, chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, który działa w zespole przeszczepiającym wątroby.

Przez wątrobę dawcy przepuszczono nasycony tlenem płyn, użyto do tego odpowiedniej pompy. W hipotermii płyn ma temperaturę około 12 stopni Celsjusza. W tym wypadku zdecydowano o zastosowaniu tej metody ze względu na parametry u zmarłego dawcy. Otrzymywał on wysokie dawki amin presyjnych, czyli leków obkurczających naczynia krwionośne. Obkurczają one także naczynia w wątrobie, przez co po przeszczepieniu ma ona gorszy start. Perfuzja pozaustrojowa powoduje rozkurcz naczyń i przygotowuję wątrobę na przyjęcie krwi.

Szansa dla większej liczby pacjentów
Zastosowanie perfuzji wątroby pozwala znacząco zwiększyć liczbę pobranych i przeszczepionych narządów przez wykorzystanie do transplantacji tych, które nie były akceptowane ze względu na ich jakość. Lekarze mówią, że zastosowanie tej metody przyczynia się również do szybkiej rekonwalescencji pacjenta po operacji.

–  W tym przypadku pacjentka została wypisana do domu już w 8 dobie po przeszczepieniu wątrobypodkreśla dr Domagała.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest trzecim ośrodkiem w Polsce, w którym przeprowadza się pozaustrojową perfuzję wątroby (dwa pozostałe ośrodki mieszczą się w  Warszawie). W ostatnim czasie program transplantacji wątroby w gdańskim szpitalu przeszedł gruntowne zmiany.

Do zespołu dołączyło troje chirurgów transplantologów z międzynarodowym, bardzo bogatym doświadczeniem – dr hab. n. med. Wojciech Polak i lek. Małgorzata Nowosad z holenderskiego Erasmus University Medical Center, który mieści się w Rotterdamie, oraz dr hab. n. med. Piotr Domagała, który wcześniej pomagał pacjentom w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdjęcia: uck.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy