Nowe życie pani Małgorzaty
W Krakowskim Szpitalu Specjalistyczny im. Św. Jana Pawła II wykonano transplantację płuc. To pierwszy ośrodek przeszczepienia płuc w Małopolsce.
Przeczytaj także: 100 przeszczepionych serc w dwa lata.
Jedyną szansą na ratunek była transplantacja
Pani Małgorzata ma 40 lat. Cierpiała na śródmiąższową chorobę płuc, w wyniku której doszło do nieodwracalnego zwłóknienia narządu. Od kilku lat zmagała się z trudnościami w oddychaniu, najmniejszy wysiłek doprowadzał do duszności.
Pod koniec maja 2023 roku w trybie pilnym, została hospitalizowana w Oddziale Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii, gdzie zespół pod kierownictwem dr n. med. Mirosława Nęckiego przeprowadził badania, ustalił ciężki stopień zaawansowania choroby i zakwalifikował do przeszczepienia płuc, jako zabiegu ratującego jej życie.
Udało się znaleźć dawcę
W połowie czerwca wykonano u pani Małgorzaty transplantację, to był pierwszy taki zabieg w Małopolsce. W operacji pomagali lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Płuc w Zabrzu.
– Obecnie dalszy proces leczenia i rehabilitacji nie wymaga już intensywnej terapii, dlatego pacjentka przebywa na Oddziale Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii – mówił podczas konferencji prasowej w szpitalu dr hab. n. med. Jacek Piątek, transplantolog kliniczny i kardiochirurg.
Przeczytaj także: 7-letnia Adela dostała serce pobrane w Czechach.
Transplantologia to sprawa nas wszystkich
Lekarze przypominają, że transplantologia nie ma szansy na dalszy rozwój bez akceptacji społeczeństwa. Według polskiego prawa każda zmarła osoba może być uznana za potencjalnego dawcę tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraziła sprzeciwu. W praktyce to jednak rodzina zmarłego podejmuje ostateczną decyzję.
– Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu, a jeden zmarły może uratować życie nawet ośmiu osobom – przypominają lekarze.
Przeszczepienie narządów to niejednokrotnie ostatnia i jedyna szansa na polepszenie stanu zdrowia i uratowanie życia choremu. – Przed operacją miałam problem ze złapaniem oddechu, teraz mogę oddychać pełną piersią. To był zabieg ratujący mi życie, bez tej operacji by mnie nie było – opowiadała dziennikarzom pani Małgorzata.
Zdjęcia: www.facebook.com/szpitaljp2
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.