Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pierwsi na świecie

 

W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbyła się pierwsza na świecie mini-inwazyjna naprawa zastawki mitralnej za pomocą systemu HARPOON wykonana na bijącym sercu.

Jak informuje krakowska placówka, 61-letni pacjent był operowany sześć lat temu z powodu ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej. Wykonano wtedy trójkątną resekcję i annuloplastykę z wszczepieniem pierścienia mitralnego, zabieg się udał.

W ostatnim czasie nawróciła u pacjenta ciężka duszność. Wykonano badanie echokardiograficzne, stwierdzono ponowne wypadanie płatka tylnego zastawki mitralnej wraz z jej ciężką niedomykalnością i zerwaniem strun ścięgnistych.

Przeczytaj także: Warszawski szpital na archiwalnych zdjęciach.

Lekarze zdecydowali się na pionierski zabieg

Lekarze podjęli decyzję, że zastawkę można naprawić bez jej całkowitej wymiany, w dodatku można to zrobić przy bijącym sercu. Podczas operacji zastosowano nowatorski system HARPOON, który wprowadza się przez niewielkie, czterocentymetrowe nacięcie w lewej części klatki piersiowej.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody przez zespół kardiochirurgów i kardiologów możliwe było uniknięcie ponownego zabiegu w krążeniu pozaustrojowym, przecięcia mostka, zatrzymania pracy serca i płuc oraz wymiany zastawki na protezę. Pacjent po kilku dniach hospitalizacji został wypisany do domu w bardzo dobrej kondycji. To był pierwszy taki zabieg na świecie.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Zdjęcie: Krakowski Szpital Specjalistyczny


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy