Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Podróż po sercu

 

Zastawki serca wymuszają kierunek przepływu krwi i zapobiegają jej cofaniu się.

Przyczyną nieprawidłowego działania której z czterech zastawek serca mogą być stany zapalne, urazy, procesy zwyrodnieniowe czy wady wrodzone. Czasem wystarczy leczenie zachowawcze, ale u chorych z nasilonymi objawami konieczne staje się leczenie chirurgiczne polegające na plastyce albo wymianie zastawki.

Przeczytaj także: Będą przeszczepiali płuca i serca.

Mechaniczna albo biologiczna

Lekarze mogą wymieć zastawkę na protezę mechaniczna lub biologiczną. Zastawki mechaniczne mają bardzo długą żywotność, ale konieczne jest stosowanie leków przeciwkrzepliwych przez całe życie pacjenta. Zastawki biologiczne wymagają stosowania leków przeciwkrzepliwych tylko w pierwszych miesiącach po operacji, ale za to zastawka taka ma krótką żywotność, działa przez kilkanaście lat.

Zastawki biologiczne dzielimy na zastawki ksenogenne, wykonane z tkanek zwierzęcych, zastawki homogenne pobierane z serc zmarłych dawców  oraz zastawki autogenne, pochodzące z własnego pnia płucnego pacjenta.

Przeczytaj także: Sport po przeszczepie

Zabieg nowatorską metodą

Zespół specjalistów z I Kliniki Kardiologii i Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w składzie: prof. dr hab. n. med. Marcin Fijałkowski, dr n. med. Radosław Targoński, dr hab. n. med. Dariusz Jagielak, dr n. med. Dariusz Ciećwierz wykonał niedawno zabieg zastawka w zastawkę (valve-in-valve).

To metoda rekonstrukcji zastawki biologicznej, która po latach przestała pełnić swoją funkcję, wszczepia się protezę zastawki we wcześniej wszczepioną protezę. Jak mówią lekarze, zabieg należy do bardziej skomplikowanych, ale w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym nie jest nowością.

Ten niedawny zabieg był jednak wyjątkowy i to z dwóch powodów. U pacjenta zastosowano nowatorskie nakłucie transseptalne, nie trzeba było otwierać mu klatki piersiowej. Podczas zabiegu wykorzystano monitorowanie trójwymiarowe, dzięki czemu zespół medyczny miał szczegółowy wgląd w strukturę serca oraz zastawki. Operator mógł w sposób bardzo dokładny określić kolejne kroki procedury dzięki interaktywnemu hologramowi 3D generowanym w czasie rzeczywistym.

Podróż po sercu

Lekarze mówią, że przy zastosowaniu tej technologii zabieg był – “prawdziwą podróżą po sercu” . Obraz był bardzo rzeczywisty, a nawigowanie intuicyjne.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Valve-in-valve procedure in the mitral position with the use of CarnaLife Holo technology


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy