Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Pompy dają czas

 

Specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwsi w Polsce wszczepili pacjentom pompy Impella 5.5. To nowoczesne urządzenie, które odciąża i wspomaga pracę serca.

Przeczytaj także: Dziecko dostało fragment laparoskopowo pobranej wątroby

Pompa Impella odciąża niewydolne serce, w sytuacji gdy narząd nie jest w stanie pompować krwi. Najczęściej dzieje się tak w przypadku pacjentów, którzy doznali wstrząsu kardiogennego na skutek zawału lub ostrego zapalenia mięśnia sercowego lub też w ciężkim stanie oczekują na transplantację serca.

Pompa przejmuje funkcję lewej komory

Niewielkie urządzenie w kształcie wydłużonej rurki zabiera krew z lewej komory, przepompowuje ją do aorty przez zastawkę aortalną i w ten sposób odciąża lewą komorę serca. Nie trzeba otwierać klatki piersiowej, by je zaimplantować.

– Impella przejmuje funkcję lewej komory serca, przepompowuje z niej krew i mechanicznie tłoczy do aorty, a następnie całego układu krwionośnego. Tym samym umożliwia regenerację narządu – wyjaśnia dr hab. Wiktor Kuliczkowski, kierownik Pracowni Hemodynamiki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jak mówią specjaliści, pompy Impella nie są nowością na rynku medycznym, jednak wciąż są udoskonalane i powstają ich nowe wersje. Ta najnowsza to model 5.5, który jako pierwsi w kraju wykorzystali kardiolodzy i kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W skład zespołu uczestniczącego w operacji weszli m.in. dr Roman Przybylski, dr Maciej Bochenek, dr hab. Wiktor Kuliczkowski, dr Krzysztof Ściborski i dr Tomasz Kotwica.

Przeczytaj także: Robot pomógł pobrać nerkę.

Pierwszym pacjentem był 47-latek

Po raz pierwszy nowe urządzenie lekarze z Wrocławia zastosowali u 47-latka, który miał wrodzone uszkodzenie serca w postaci kardiomiopatii rozstrzeniowej. Kilka tygodni temu mężczyzna przeszedł zawał serca, którzy mimo wszczepienia stentów, upośledził u niego pracę narządu tak bardzo, że jedynym ratunkiem dla niego stał się przeszczep.

Do tej pory specjaliści z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu używali głównie urządzeń Impella CP i wszczepili ich ponad 50. Pompują one maksymalnie 3,5-4 litra krwi na minutę i mogą pozostawać w ciele pacjenta do pięciu dni.  Impella 5.5 może być implantowana nawet na miesiąc. Lekarze z Wrocławia wszczepili taką pompę już kolejnemu pacjentowi.

Zdjęcie: USK Wrocław

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy