Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Powstaje lista pacjentów

 

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie zabiegów transplantacji płuc. Pozwolenie Ministra Zdrowia na przechowywanie i przeszczepianie płuc pobranych od zmarłych dawców placówka otrzymała jeszcze w grudniu.

Przeczytaj także: 44-latek dostał nowe płuca.

Koordynatorami zespołu odpowiedzialnego za kwalifikację potencjalnych pacjentów do przeszczepiania płuc w krakowskiej placówce zostali: transplantolog kliniczny i kardiochirurg dr hab. n. med. Jacek Piątek,  zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii oraz specjalista transplantologii klinicznej, chorób płuc i chorób wewnętrznych  dr n. med. Mirosław Nęcki, kierownik Oddziału Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii.

Szansa dla najciężej chorych pacjentów

– Od wielu lat kadra medyczna Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zmaga się z wielochorobowością pacjentów z województwa małopolskiego. Do szerokiego koszyka możliwości leczenia schorzeń w zakresie serca i płuc w 2023 roku dołączył program przeszczepiania płuc – mówi doktor Piątek.

Przypomina, że starania w zakresie uzyskania zgody na przeszczepiania płuc placówka podjęła już kilka lat temu. W 2022 roku interdyscyplinarny zespół lekarzy rozpoczął szkolenie w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Placówka jest na etapie tworzenia listy pacjentów, którzy mogliby skorzystać z takiego leczenia.

Przeczytaj także: Ponad tysiąc przeszczepień wątroby.

Transplantacja to opcja nie dla wszystkich

Doktor Nęcki mówi, że pacjent musi spełnić ściśle określone kryteria do transplantacji płuc, a po zabiegu czeka go rehabilitacja, a także leczenie immunosupresyjne mające na celu zapobieganie odrzuceniu przeszczepionego narządu. Przeszczepienie płuc to zabieg wykonywany u chorych z ciężkim i nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu, u których wykorzystano już inne możliwości leczenia – farmakologicznego, rehabilitacyjnego, tlenoterapii. Dotąd zabiegi wykonywano w ośrodkach w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie i Zabrzu.

Krakowski szpital od 35 lat wykonuje transplantacje serca, wykonano tutaj już ponad 635 przeszczepów serca i 120 wszczepień pomp mechanicznego układu wspomagania lewej komory serca LVAD.

Zdjęcie: www.facebook.com/szpitaljp2

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy