Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Ponad tysiąc przeszczepień wątroby

 

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie pacjenci i personel medyczny świętowali tysięczny przeszczep. Pierwsza transplantacja tego narządu odbyła się tutaj 23 lata temu.

Przeczytaj także: Pacjenci po transplantacji wątroby

Uroczystość odbyła się 21 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. – Jestem szczerze wzruszona tą chwilą. To dla mnie olbrzymi zaszczyt pracować z taką kadrą lekarzy, pielęgniarek i pracowników spoza personelu medycznego w obu lokalizacjach naszego szpitala – mówiła Małgorzata Usielska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Przeszczepiamy zarówno wątroby, ale także nerki i płuca. To możliwe, bo nasz szpital ma ludzi, którym w życiu chce się coś więcej. Pamiętajmy jednak, że za wieloma transplantologicznymi historiami kryją się tragedie, dawców i ich rodzin, które zdecydowały, że ich najbliższa osoba po śmierci komuś jeszcze pomoże. Jeśli słyszy to ktoś z państwa – chylę przed Wami czoła. Ci ludzie zrobili to z miłości do drugiego człowieka. Bez nich medycyna nie poszłaby do przodu i tych tysiąc przeszczepów nie odbyłoby się. Dziękujemy wam – dodawała.

Odznaczenia dla pracowników szczecińskiego szpitala

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, w imieniu Prezydenta RP odznaczył podczas spotkania pracowników SPWSZ. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został dr n. med. Zenon Czajkowski kierujący oddziałem anestezjologii, intensywnej terapii i zatruć – za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia; Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali prof. dr hab. n. med. Marta Wawrzynowicz-Syczewska kierująca oddziałem chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby – za zasługi w działalności na rzecz zwalczania zagrożeń biologicznych; dr n. med. Samir Zeair kierujący oddziałem chirurgii ogólnej i transplantacyjnej i Jerzy Myśliwiec – były, wieloletni koordynator transplantacyjny – za zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii.

Przeczytaj także: Płuca poleciały do Warszawy śmigłowcem.

Przedstawiciele szpitalnego personelu zostali również odznaczeni Złotymi i Srebrnymi Honorowymi Odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego, które nadawane są osobom zasłużonym dla rozwoju regionu.

Pacjenci dostali nowe życie

W uroczystości uczestniczyli także pacjenci po transplantacjach. Pojawił się tam Marcin Walukiewicz, który szansę na drugie życie otrzymał 23 stycznia tego roku i był biorcą tysięcznej przeszczepianej wątroby przeszczepionej w tysięcznym szpitalu oraz Paweł Pajączkowski, który ponad 22 lata temu – 5 lutego 2001 – był tutaj pacjentem „numer dwa”.

– Dziękuje lekarzom, którzy uratowali mi życie. Myślę także o dawcy, ale ze względu na konieczność zachowania anonimowości nie wiem, kim był. Wiem jednak, że gdyby nie dawca, nie byłoby mnie tu dziś – mówił pan Marcin.

W szczecińskiej placówce pobiera się także narządy do przeszczepień. Liczba przeszczepień narządów (wątrób, nerek, serc, płuc, trzustek) pobranych w SPWSZ wynosi to ponad 1500. Przeszczepy wykonano w różnych ośrodkach w całej Polsce.

Transplantacje wątroby w Polsce

Wątroba to narząd, którego nie da się zastąpić. Zdarzają się sytuacje, gdy jest zaledwie kilka dni czasu na to, by wykonać transplantację. Pierwszej udanej transplantacji wątroby w Polsce. Wykonał ją 1 marca 1990 roku zespół Kliniki Chirurgii w Instytucie „Pomniku – Centrum Zdrowia Dziecka”. pod kierunkiem prof. Piotra Kalicińskiego we współpracy z prof. Rudolfem Pichlmayrem z Hannoveru.

Przeczytaj także: Mateusz żyje 33 lata z przeszczepioną wątrobą.

W Polsce wątroby przeszczepiane są w dziewięciu ośrodkach zlokalizowanych w sześciu miastach – Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i właśnie w Szczecinie, w którym robi to jedynie zespół Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej.

Pierwszego przeszczepienia wątroby w Szczecinie dokonał zespół pod kierownictwem lek. Romana Kostyrki. 22 listopada 2000 roku 34-letnia biorczyni otrzymała narząd pochodzący od zmarłego 46 latka. Do 21 kwietnia 2023 roku zespół transplantacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przeszczepił łącznie 1023 wątroby.

Zdjęcie: www.spwsz.szczecin.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy