Profesor i dawca
Profesor Jan Styczyński z Katedry Pediatrii, Hematologii i Onkologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej został uhonorowany statuetką „za współtworzenie idei ratującej życie” przez Fundację DKMS z okazji 10-tysięcznego przeszczepu szpiku od dawcy fundacji.
Przeczytaj także: Przeszczepiają szpik od 35 lat.
Profesor został dawcą
Profesor Styczyński od wielu lat współpracuje z fundacją, jako ekspert uczestniczy w programach edukacyjnych dla dawców komórek krwiotwórczych i dla ośrodków pobierających komórki.
W Polsce już ponad 2 miliony osób zadeklarowało chęć bycia dawcą komórek, zarówno pod względem liczby dawców, jak i odsetka dawców w całej populacji, jesteśmy na piątym miejscu na świecie.
Profesor Styczyński jest dawcą komórek krwiotwórczych, prawdopodobnie jako jedyny transplantolog w Polsce. Zabieg odbył się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy w 2012 roku.
Komórki pobrano metodą separacji
Są dwie metody poboru macierzystych komórek krwiotwórczych. Pierwsza to klasyczne pobranie szpiku kostnego, wykonywane w znieczuleniu ogólnym, natomiast druga – to pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej metodą separacji. I właśnie tą drugą metodą prowadzony był zabieg poboru szpiku od profesora Styczyńskiego.
Metoda ta wiąże się z wcześniejszym czterodniowym przygotowaniem i przyjmowaniem zastrzyków stymulujących szpik kostny.
– Kiedy dowiedziałem się, że będę mógł oddać szpik, zrozumiałem, że robię ważny krok w kierunku rozpropagowania idei dawstwa. Dlatego zdecydowałem się na upublicznienie tej informacji – lekarz mówił tuż po zabiegu w rozmowie z „Gazetą Pomorską”.
Zdjęcie: http://jurasza.umk.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.