Przełomowy rok w Szczecinie
Dla pacjentów z regionu Pomorza Zachodniego zmagających się z chorobami hemato-onkologicznymi rok 2022 był przełomowy.
Przeczytaj także: Liderzy w przeszczepianiu nerek od żywych dawców.
W marcu w Oddziale Transplantacji Szpiku SPSK nr 1 PUM w Szczecinie kierowanym przez prof. Bogusława Machalińskiego, przeprowadzono pierwszą allogeniczną transplantację komórek krwiotwórczych od zgodnego dawcy spokrewnionego, siostry pacjentki. Zabieg zakończył się sukcesem, pacjentka jest pod opieką Poradni Transplantacyjnej.
Dawcą zostaje najczęściej osoba niespokrewniona
Dawcę spokrewnionego posiada mniej niż jedna czwarta pacjentów. Dawcą szpiku zostaje najczęściej osoba niespokrewniona, zgodna w zakresie HLA, sposoby doboru potencjalnego dawcy są ciągle doskonalone.
W Polsce zarejestrowanych jest ok 1,7 mln potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych. Gdy nie udaje się znaleźć odpowiedniego dawcy, a transplantację należy wykonać w trybie pilnym, można wykonać przeszczepienie od dawcy haploidentycznego. To najbliższy krewny (rodzic, dorosłe dziecko), który jest w połowie zgodny w zakresie antygenów HLA z pacjentem. W takim przypadku stosuje się odpowiednie postępowanie, aby uzyskać dobry wynik zabiegu.
Przeczytaj także: Przedstawiamy wojowników Biegu po Nowe Życie
Oddział ciągle się rozwija
Pierwsze transplantacje szpiku od dawcy niespokrewnionego z sukcesem przeprowadzono w Oddziale Transplantacji Szpiku SPSK Nr 1 PUM w 2022 r. W obu przypadkach pacjentami opiekował się dr Sławomir Milczarek. W leczeniu przygotowującym w niektórych przypadkach oprócz chemioterapii stosowano radioterapię nowoczesną metodą we współpracy z Klinicznym Oddziałem Radioterapii ZCO.
W październiku 2022 roku przeprowadzono natomiast zabieg transplantacji od dawcy spokrewnionego haploidentycznego.
Do końca 2022 roku w oddziale przeprowadzono łącznie osiem zabiegów allogenicznej transplantacji szpiku, w tym trzy transplantacje od dawców spokrewnionych, trzy transplantacje od dawców niespokrewnionych oraz dwie od dawców haploidentycznych.
Oddział Transplantacji Szpiku stale poszerza swoją działalność, pozyskuje kolejne akredytacje. Dziś w OTS pobiera się również materiał komórkowy od zdrowych dawców szpiku dla pacjentów leczonych w innych ośrodkach w kraju i za granicą. Oddział uzyskał właśnie akredytację w zakresie szkolenia specjalistycznego lekarzy w dziedzinie transplantologii klinicznej.
Zdjęcie: www.pum.edu.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.