Rewolucyjna metoda daje szansę dzieciom
Profesor Krzysztof Kałwak, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wykonał niedawno 20. podanie komórek CAR-T u dziecka z oporną i nawrotowa białaczką limfoblastyczną.
Po raz pierwszy leczenie z użyciem zmodyfikowanych genetycznie komórek wykonano we wrocławskim szpitalu w dniu 3 marca 2020 roku. To jedyny szpital w Polsce, w którym dzieci są leczone tą metodą.
Terapia wykorzystuje własne siły organizmu
Terapia komórkami CAR-T, czyli limfocytami T, zawierającymi gen kodujący chimeryczny receptor antygenowy, to najbardziej zaawansowana i technologicznie przełomowa forma immunoterapii, wykorzystująca własne siły odpornościowe pacjenta do walki z nowotworem.
– Od 2012 roku terapia dała szansę na wyzdrowienie wielu pacjentom, dla których wyczerpały się wszystkie inne opcje terapeutyczne i dotychczasowe sposoby leczenia zawiodły – przypomina wrocławska placówka.
Przeczytaj także: Ponad sto zabiegów w roku.
Pierwszym etapem jest pobranie z krwi pacjenta limfocytów T, to komórki krwi, które pomagają chronić przed infekcjami i chorobami nowotworowymi. – Potem modyfikuje się je genetyczne w laboratorium tak, aby były znacznie skuteczniejsze w znajdowaniu i zabijaniu komórek nowotworowych, czyli ten etap to podarowanie tym komórkom „licencji na zabijanie”. Ostatni etap to chemioterapia limfodeplecyjna z następowym podaniem dożylnym komórek w celu zniszczenia blastów białaczkowych – przypominają lekarze.
Nowoczesna terapia to duża szansa
Wrocławski szpital ma bardzo wysoki wskaźnik przeżywalności dzieci „bez nadziei”, dla których jedyną szansą była innowacyjna terapia. To 76. proc.
Zdjęcie: https://www.facebook.com/usk.borowska
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.