Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Robot pomógł pobrać nerkę

 

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pochwalił się kolejnym sukcesem. W szpitalu odbył się po raz pierwszy szczególny zabieg – pobranie nerki od dawcy żywego, z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

Zabieg był możliwy dzięki ścisłej współpracy lekarzy i pielęgniarek kilku dziedzin medycyny. Nerka została pobrana przez zespół urologów z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej PUM w Szczecinie od dawczyni, którą była mama pacjenta.

Przeczytaj także: W Warszawie przeszczepiają płuca i dają nowe życie.

Nowoczesne technologie i doświadczenie personelu

Zabieg pobrania nerki trwał około trzech godzin, narząd został pobrany laparoskopowo. Nerka została przekazana zespołowi chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, gdzie we współpracy z urologiem została przeszczepiona biorcy. Zarówno mama pacjenta, jak i on sam, czują się dobrze.

To było dopiero  trzecie w Polsce pobranie nerki z wykorzystaniem systemu robotycznego. Jak mówią specjaliści, którzy wzięli w nim udział, zabieg pokazuje, jak ogromną rolę odgrywają dziś w medycynie nowoczesne technologie. Wszyscy podkreślają jednak, że bez doświadczenia i wiedzy człowieka nie byłoby sukcesu, bo nawet najlepszy robot nie zoperuje samodzielnie pacjenta.

Specjaliści o zabiegu

Prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej mówi, że robot chirurgiczny pozwala na bardzo precyzyjny wgląd w anatomię szczególnie tzw. wnęki nerkowej co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo dawcy oraz na jakość pobranego narządu. – Przy planowaniu operacji wykorzystano precyzyjny wydrukowany model 3D nerki dawcy, co znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo zabiegu. Operacja była możliwa dzięki dużemu, wieloletniemu doświadczeniu zespołu urologicznego w dziedzinie chirurgii robotycznej i laparoskopowej oraz ścisłej współpracy zespołu nefrologiczno-transplantacyjno-urologicznemu – wyjaśnia specjalista.

Przeczytaj także: Przeszczepili serce pobrane za granicą.

Prof. dr hab. n. med. Marek Ostrowski, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej dodaje, że wykonanie modelu 3D operowanego narządu daje już przed zabiegiem możliwość dużo lepszego poznania pobieranego organu. – A pobranie robotyczne to przyszłość – łatwiejszy dostęp do nerki, doskonały obraz. Z pewnością stanie się to standardem w naszym szpitalu. W takim kierunku idzie światowa medycyna – mówi prof. Ostrowski.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/SPSK2Pomorzany

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy