Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Serce i wątroba na pokładzie helikoptera

 

Policjanci i wojskowi lotnicy transportowali serce ze Śląska do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Pacjent, który dostał nowe życie, wraca do zdrowia. Policjanci transportowali także wątrobę z Małopolski do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeczytaj także: 44-latek dostał nowe płuca.

Lekarze poprosili o pomoc

W przeciągu zaledwie kilku godzin do policyjnych lotników zwrócili się dwaj koordynatorzy transplantologiczni z ośrodków w Gdańsku i Warszawie z prośbą o pomoc w transporcie organów.

– Gdy tylko okazało się, że możemy wykonać te zadania, wybrano śmigłowce i lotnicze załogi. Transport wątroby ze szpitala w Małopolsce do Warszawy możliwy był do zrealizowania przy pomocy policyjnego Bella-407GXi. Lotnicy z zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP późnym wieczorem wystartowali z lotniska na Bemowie i po uzupełnieniu paliwa w Krakowie oczekiwali na pobranie narządu. Po godzinie trzeciej nad ranem z organem i zespołem transplantacyjnym na pokładzie ruszyli w kierunku Warszawy. Dwie godziny później wątroba, na którą czekał 48-letni pacjent WUM, była już na bloku, a lotnicy wrócili do bazy – mówi insp. pil. Robert Sitek.

Na narząd czekał chory z marskością wątroby. Dawcą był pacjent, który zmarł w jednym z Małopolskich szpitali. Po śmierci uratował kilka osób. Jego nerki trafiły do Krakowa, płuca i serce do Zabrza, rogówka do Katowic, a pacjent z Warszawy. otrzymał wątrobę. Jak mówi Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, pacjent wraca do zdrowia.

Przeczytaj także: Ponad tysiąc przeszczepień wątroby.

Lot z sercem na pokładzie

To nie był jedyny lot po nowe życie, w którym tamtej nocy wzięli udział policyjni lotnicy. Transport serca z jednego ze śląskich szpitali na lotnisko w Katowicach wykonali policyjnym „Sokołem” lotnicy z Sekcji Lotnictwa Policji KWP w Krakowie. W Pyrzowicach czekała już Casa, którą wojskowi lotnicy dostarczyli organ na lotnisko w Gdańsku, skąd karetką zostało przetransportowane do szpitala.

Czekał na nie ciężko chory 45-latek. – Nasz pacjent był zgłoszony na pilnej liście i oczekiwał na nowe serce wspomagany ECMO. Teraz jest już po operacji i z nowym sercem nabiera sił. Dzięki Państwa pomocy zaczyna nowe życie – podkreśla Maciej Duda, koordynator ds. transplantacji serca UCK w Gdańsku.

Policjanci są dumni z tego, że pomagają ratować życie

Dla policyjnych lotników był to 28. i 29. lot z organem na pokładzie. – Jesteśmy niezwykle dumni z każdej zrealizowanej z powodzeniem misji. To ogromna satysfakcja, że oprócz zadań stricte policyjnych, możemy także w ten sposób pomagać i korzystając z floty lotnictwa Policji transportować organy, których przeszczepienie ratuje życie kolejnym pacjentom.Dla nich to szansa na powrót do normalnego funkcjonowania, a dla nas radość, że „nasi” pacjenci dalej cieszą się życiem, nowym życiem – dodaje insp. pil. Robert Sitek.

Zdjęcie i źródło: policja.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy