Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sportowcy po transplantacji

 

W dniach od 12 do 16 czerwca w Lublinie odbędą się XIX Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych. Wydarzenie ma na celu promocję świadomego dawstwa i przeszczepiania narządów.

Przeczytaj także: Płuca przyleciały helikopterem.

Naukowiec po transplantacji wątroby

Organizatorami wydarzenia są Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym Do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

13 czerwca odbędą się zawody tenisa stołowego i darta. Tego dnia na Wydziale Ekonomicznym UMCS (pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, aula III, I p.) odbędzie się również Konferencja pt. „Tak dla transplantacji”. Wydarzenie otworzy prof. dr hab. Zbigniew Pastuszak – prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką uczelni w Lublinie. Naukowiec jest po transplantacji wątroby. Lekarze podejrzewali kilka chorób, ale objawy nie pasowały jednoznacznie do żadnej z nich. Za najbardziej prawdopodobne uznali autoimmunologiczne zapalenie wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

– Tak naprawdę to do dzisiaj nie jestem ostatecznie zdiagnozowany. Biorę wyższą dawkę leków immunosupresyjnych ze względu na obawy lekarzy, by choroba pierwotna nie uszkodziła przeszczepionej wątroby – mówił Pastuszak w rozmowie z transplantologia.info.

Uroczystość otwarcia Igrzysk zaplanowano na 14 czerwca

13 czerwca wysłuchać będzie też można wykładu pt. “Przeszczepianie narządów w Polsce”, który wygłosi prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura (chirurg, transplantolog, współtwórca prekursorskiego zespołu przeszczepienia krzyżowego i łańcuchowego nerek w Polsce). Prelekcję pt. “Od pobrania do przeszczepienia narządów” wygłosi dr n. med. Mariusz Matuszek z I Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Z kolei wykład pt. “Rozwój transplantologii jako wyzwanie naukowe i społeczne dla medycyny sportowej” zaprezentuje dr hab. Piotr Gawda, prof. UM, kierownik Zakładu Medycyny Sportowej UMLub (wicemistrz świata w biegu na 400 m wśród lekarzy).

Uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk odbędzie się 14 czerwca o godz. 10  na Stadionie Lekkoatletycznym MOSiR w Lublinie (al. Józefa Piłsudskiego 22). – Tego dnia odbędą się również zawody lekkoatletyczne oraz walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze.  Z kolei 15 czerwca będzie można obejrzeć zmagania zawodników w tenisie ziemnym oraz w pływaniu – informuje UMCS.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy