Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sześciotysięczna transplantacja

 

W Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w ostatnich dniach przeprowadzono transplantację szpiku nr 6 tys.

Przeczytaj także: Pierwsza transplantacja szpiku.

Biorczynią szpiku podczas zabiegu wykonanego w Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach była 42-latka z zanikiem szpiku. To choroba polegająca na zatrzymaniu rozwoju szpik i upośledzeniu jego funkcji.  Co ciekawe, pięciotysięczne przeszczepienie również wykonane było u pacjentki z tym samym rozpoznaniem.

Ratują pacjentów od lat 90.

Pierwsze zabiegi transplantacji w katowickim ośrodku zostały wykonane na początku lat 90. W 1997 roku w klinice wykonano pierwszy w Polsce zabieg transplantacji od dawcy niespokrewnionego u chorej z przewlekłą białaczką szpikową.

Wszyscy podkreślają, że swój rozwój klinika zawdzięcza długoletnim byłym kierownikom, prof. Jerzemu Hołowieckiemu oraz prof. Sławomirze Kyrcz-Krzemień. Od wielu lat klinika wykonuje największą liczbę transplantacji w kraju. Ośrodek ma duże możliwości diagnostyczne i lecznicze, pacjenci mają dostęp do refundowanych programów lekowych oraz badań klinicznych. Klinika stosuje nowoczesne terapie komórkowe CAR-T.

Ostatnie lata to szereg inwestycji

W ostatnich latach przeprowadzono tu szereg inwestycji mających na celu poprawę diagnostyki oraz warunków pobytu chorych na oddziale. W 2023 roku do użytku oddano nowy odcinek transplantacyjny, a do końca 2024 roku zakończona zostanie budowa nowoczesnego laboratorium hematologicznego. W nieodległych planach jest budowa nowego Banku Komórek, który zaspokoi potrzeby ośrodka na wiele lat.

 Przeszczep nr 6 tys. to świetny wynik i dowód zaangażowania oraz profesjonalizmu naszego zespołu medycznego. Jestem dumny z naszych lekarzy, pielęgniarek i koordynatorów. Dzięki nim w Katowicach funkcjonuje czołowy w kraju ośrodek transplantacji szpiku — mówi dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor SPSK im. A. Mielęckiego.

Zdjęcie: Materiały prasowe szpitala


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy