Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Sztuczne serce dla 37-latka

W Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez profesora Mariusza Kuśmierczyka, po raz pierwszy w Polsce doszło do implantacji całkowicie sztucznego serca (TAH, total artifical heart), francuskiej produkcji Aeson Carmat.

Było to pierwsze w Polsce użycie serca Carmat oraz 58. implantacja na świecie. To dziś najnowocześniejszy model sztucznego serca. Biorcą był 37-letni z ciężką obukomorową niewydolnością serca. Ze względu na ciężkie nadciśnienie płucne oraz choroby współistniejące, pacjent był zdyskwalifikowany z przeszczepu serca.

Urządzenie zastępuje pracę serca

Aeson Carmat to urządzenie, które składa się z dwóch krążących wirników, dookoła których jest żel napędzający dwie biologiczne membrany. Do nich napływa i z nich wypływa krew.

Maszyna zawiera czujniki, które same się regulują – w zależności od aktywności pacjenta, a tym samym wykonywanego wysiłku fizycznego. Carmat z zewnątrz łączy się ze sterownikiem zasilanym czterema akumulatorami – informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Pacjent z takim urządzeniem może funkcjonować w domu.  Jak przypominają lekarze, ze względu na ograniczoną dostępność narządów do przeszczepu, wynikającą z niedostatecznej liczby potencjalnych dawców, to szansa dla wielu pacjentów, dla których jedyną możliwością leczenia jest transplantacja serca.

Zdjęcie: www.wum.edu.pl

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

 


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy