Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

W całym kraju brakuje krwi

 

Narodowe Centrum Krwi apeluje o mobilizację. Wakacje to najtrudniejszy okres dla krwiodawstwa, tymczasem krew potrzebna jest choćby przy takich zabiegach, jak transplantacje narządów.

Okres wakacji kojarzy nam się z odpoczynkiem i radością. Niestety jest też grono osób, które nie mogą się nim w pełni cieszyć. W szpitalach codziennie potrzebna jest krew, dzięki której możliwe jest przeprowadzanie m.in. skomplikowanych operacji i zabiegów. Dlatego potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! To dzięki Wam i Waszej pomocy, potrzebujący mogą wrócić do pełni zdrowia. Nie zwlekajcie i udajcie się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce – apeluje Narodowe Centrum Krwi.

Przeczytaj także: 30 lat z przeszczepionym sercem.

Krwi brakuje w całej Polsce

Braki są w całej Polsce. W Krakowie np. pilnie potrzebna jest krew w grupach A plus, A minus, 0 plus, 0 minus, B plus, B minus i AB minus. Czekają na nią także pacjenci wymagający transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

– Cieszymy się naprawdę doskonałą współpracą z Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie OFC. Mamy ten komfort, że nawet w takim trudnym okresie do tych najcięższych, najpilniejszych zabiegów jest rezerwowana krew i mamy ją dostępną, ale naprawdę w krytycznej sytuacji albo w przypadku rzadkiej grupy krwi może jej zabraknąć – powiedział ratownik medyczny Michał Kaleta, Koordynator Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym w materiale dla Radia Kraków.

Kto może oddać krew?

Narodowe Centrum Krwi przypomina, jakie warunki trzeba spełnić, by oddać krew. Dawcami mogą być osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych oraz endoskopowych – gastroskopii, panendoskopii, artroskopii czy laparoskopii i które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Przeczytaj także: Policjanci transportowali wątrobę.

Jak się przygotować?

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym, nie można mieć objawów przeziębienia oraz brać żadnych leków. Nie  dotyczy to większości suplementów diety czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego.

– Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi – przypomina Narodowe Centrum Krwi.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy