W Szczecinie ratują wzrok
Prof. Anna Machalińska z I Kliniki Okulistyki szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie jako jedyna w kraju przeprowadza małoinwazyjne zabiegi przeszczepienia błony Descemeta, które przywracają wzrok pacjentom cierpiącym na poważne schorzenia rogówki.
– Rogówka oka wraz z soczewką pełni kluczową funkcję w procesie prawidłowego widzenia, odpowiadając za ogniskowanie promieni świetlnych w płaszczyźnie siatkówki. Histologicznie zbudowana jest z pięciu warstw, z których najbardziej przyśrodkową jest błona graniczna tylna, zwana błoną Descemeta. Jest to warstwa włókien kolagenowych, która stanowi swojego rodzaju rusztowanie dla komórek śródbłonka rogówki – przypomina I Klinika Okulistyki.
Przeczytaj także: Najczęstsza procedura transplantacyjna na świecie.
Jedna z najnowocześniejszych na świecie metod transplantacji rogówki
Jedną z najczęściej rozpoznawanych jest dystrofia śródbłonka Fuchsa. Choroba ta najczęściej dotyka osoby w średnim wieku, aktywne zawodowo, choruje nieznacznie więcej kobiet.
Tradycyjne techniki operacyjne stosowane w Polsce w leczeniu chorób śródbłonka nie są optymalne. Alternatywą może być ultraprecyzyjna technika operacyjna przeszczepienia wewnętrznej warstwy rogówki. Prof. dr hab. n. med. Anna Machalińska, lekarz kierujący I Kliniką Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie jako jedyna w Polsce, przeprowadza małoinwazyjne zabiegi tzw. keratoplastyki endotelialnej błony Descemeta (ang. DMEK). Ta metoda operacyjna jest w klinice szczecińskiego szpitala standardem w leczeniu niewydolności i uszkodzenia komórek śródbłonka rogówki oka, to jedna z najnowocześniejszych technik przeszczepienia rogówki na świecie.
Przeczytaj także: Kolejka pacjentów po nową rogówkę
Dobre efekty leczenia
Dzięki bardzo małej grubości wszczepu nie generuje ona astygmatyzmu pooperacyjnego ani innych poważnych wad wzroku. To pozwala pacjentom odzyskać pełną sprawność wzroku w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Metoda ta jest bezpieczna i daje bardzo dobre efekty leczenia chorób rogówki.
– Badania przeprowadzone w naszym ośrodku wskazują, że technika DMEK umożliwia odzyskanie pełnej ostrości wzroku w oku operowanym już w ciągu pierwszych kilku miesięcy od operacji. Dodatkowo parametry wad wzroku, takich jak np. astygmatyzm stabilizują się w pierwszych trzech miesiącach po zabiegu, co również wskazuje na szybką rehabilitację wzrokową – mówi prof. Anna Machalińska. Tymczasem w przypadku tradycyjnie wykonywanych zabiegów warstwowych tylnych istotna redukcja mocy astygmatyzmu następuje dopiero po 12 miesiącach od operacji.
Przeczytaj także: Wszyscy kochali Agatę.
Wielu pacjentów otrzymało pomoc
Zabieg poprzedzony jest wpisaniem pacjenta na Krajową Listę Oczekujących na przeszczepienie rogówki oka, nadzorowaną przez Poltransplant. Po operacji pacjenci są pod opieką I Kliniki i podlegają kilku kontrolom pooperacyjnym. Operacje z zastosowaniem techniki DMEK I Klinika Okulistyki przeprowadza od 2018 roku. Do tej pory prof. Machalińska zoperowała i uratowała wzrok ok. 140 pacjentom z zastosowaniem tej metody operacyjnej.
Zastosowane techniki DMEK w leczeniu schorzeń śródbłonka rogówki przez I Klinikę Okulistyki szpitala na Pomorzanach zostało docenione w 5. edycji konkursu “Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” Szpital Przyszłości, w kategorii „Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia”.
Zdjęcie: www.spsk2-szczecin.pl
Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.