To fantastyczne urządzenie. Jeszcze przed przeszczepieniem wątroby możemy ocenić jej funkcję — mówi w rozmowie z TVN prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeczytaj także: Przeszczepili świńską nerkę

Warszawska placówka otrzyma jeszcze w tym roku specjalne urządzenie wynalezione przez naukowców z Oxfordu, służące do transportowania narządów pobranych od dawców, wątrób i nerek. Pobrany narząd można utrzymywać w nim przy życiu przez kilka dni, co pozwala na wybranie optymalnego terminu operacji dla biorcy i zespołu medycznego.

Ministerstwo Zdrowia będzie finansowało procedurę

Z takich rozwiązań korzystają już kardiochirurdzy. To w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Mariusza Kuśmierczyka, 4 marca 2024 roku po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii serca do transportu narządu od dawcy do biorcy został użyty system OCS Heart (organ care system).

Serce z wykorzystaniem innowacyjnego systemu przeszczepiono panu Jerzemu, który w ciężkim stanie od ponad 7 tygodni przebywał w  Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha. Po pobraniu od dawcy serce znajdowało się poza ustrojem człowieka około 7 godzin. Nad bezpieczeństwem „serca w pudełku” (heart in the box), a więc serca umieszczonego  w aparaturze OCS Heart, czuwał zespół fachowców pod kierunkiem kardiochirurga, transplantologa klinicznego prof. Mariusza Kuśmierczyka. Kluczowi członkowie zespołu przeprowadzającego tę bardzo skomplikowaną procedurę zostali przeszkoleni w Hanowerze. Prawidłowość jej zastosowania przez cały czas użycia aparatury sprawdzała Cynthia Aucella z firmy TransMedics.

 –  System zadziałał i nasz zespół działał bezbłędnie. Polska transplantologia serca wyszła w ten sposób z „epoki lodowcowej”. Weszliśmy w nową erę przeszczepiania serca w naszym kraju – mówił kardiochirurg, transplantolog kliniczny dr Zygmunt Kaliciński.

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedział w rozmowie z TVN, że finansowany będzie zarówno transport serca przy użyciu systemu  OCS Heart, jak i procedury związane z urządzeniem wynalezionym w Oxfordzie.

 

Zdjęcie: www.wum.edu.pl