Historie ludzi


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Nowa trzustka Zuzy

 

Zuzanna Kasperczak 25 października 2023 roku przeszła udaną transplantację trzustki. – Od tego momentu ani raz nie musiałam mieć podanej insuliny – cieszy się.
Przeczytaj także: Nowe płuca pilota.
Warszawski szpital wykonuje pionierskie zabiegi
Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to ośrodek, w którym wykonuje się m.in. transplantacje  trzustki. To tutaj w 2021 roku wykonano np. pierwszy w Polsce i unikalny na świecie zabieg jednoczasowego przeszczepienia wątroby i trzustki u młodej kobiety chorej na mukowiscydozę.
– Zabieg u 21-letniej pacjentki, u której z powodu mukowiscydozy doszło do marskości wątroby i niewydolności trzustki, jest ogromnym sukcesem polskich specjalistów ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus – informował Warszawski Uniwersytet Medyczny.
To tutaj nowe życie otrzymała Zuza. Chorowała od dziecka. Miała 9 lat, gdy wykryto u niej cukrzycę. Rodziców zaniepokoiło to, że bardzo schudła, zaczęła mieć także problem z nocnym nietrzymaniem moczu. Okazało się, że ma bardzo wysoki poziom cukru we krwi, lekarz od razu skierował ją do szpitala. Konieczne było rozpoczęcie insulinoterapii.
– Widziałam w szpitalu dzieci, u których ten moment udało się odsunąć w czasie, mnie się niestety nie udało – opowiada Zuza.
Z czasem cukrzyca zaczęła dawać powikłania
To był 2004 rok. Zuza żyła z cukrzycą. Mimo stosowania się do zaleceń lekarzy z czasem choroba dawała u niej coraz gorsze powikłania. – W 2017 roku miałam taki gorszy okres. Intensywnie wtedy trenowałam. Rozwinęła się u mnie kwasica ketonowa – opowiada Zuza. To stan, który jest następstwem głębokiego niedoboru insuliny i przecukrzenia, czyli hiperglikemii.
Zuza zaczęła się zmagać także z polineuropatią – doszło u niej do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego z powodu cukrzycy. – Doszło u mnie także do nefropatii. W dodatku okazało się, że mam tylko jedną nerkę, czego nikt wcześniej nie wykrył. Moją lekarz diabetolog to bardzo zmartwiło – wspomina Zuza.
Rozwinęła się u niej także  retinopatia cukrzycowa. W chorobie tej dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych w siatkówce. Objawami są wylewy. – Mój wzrok zaczął się pogarszać. Groziło mi, że zupełnie przestanę widzieć. Pracowałam jako specjalistka sprzedaży systemu internetowego, bardzo lubiłam moją pracę. Z powodu pogarszającego się wzroku musiałam przejść na świadczenie rehabilitacyjne. Konieczność rezygnacji z pracy załamała mnie – opowiada.
Mama Zuzy znalazł informację o transplantacjach trzustki
Mama Zuzy szukając pomocy dla córki znalazła w internecie informację, że cukrzykom zdrowie może uratować transplantacja trzustki. Zuza trafiła do profesora Wojciecha Lisika, który  jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM.
– Od niego po raz pierwszy usłyszałam, że mogę być kandydatką do transplantacji trzustki – wspomina Zuza. Zalecono jej wykonanie szeregu różnych badań.
W maju Zuza została wpisana na listę oczekujących na transplantację trzustki. – Trudno opisać emocje, jakie mną targały, gdy w październiku zadzwonił telefon, że jest dla mnie dawca – wspomina kobieta.
Czuła jednocześnie wielką radość, ale i strach. – Były komplikacje, ale w połowie listopada wyszłam do domu. To niesamowite, jak szybko unormował się poziom cukru w moim organizmie. Ani raz od momentu transplantacji nie musiałam mieć podanej insuliny – mówi. Skończyły się także u niej problemy z wylewami do oczu.
Zuza jeszcze na razie musi na siebie uważać, unikać dużych skupisk ludzi, by nie zakazić się grypą czy COVID-19. – Teraz jest najgorszy okres, jeśli chodzi o infekcje. Robię już jednak plany na przyszłość, ma nadzieję, że uda mi się wrócić do pracy – mówi Zuza.

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy