Transplantologia


Podziel się

Dowiedz się więcej o akcji

Czytaj

Szansa dla najciężej chorych

 

Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca. To miejsce dla pacjentów z ciężką postacią niewydolności serca, wymagających specjalistycznej opieki kardiologicznej. Rocznie może tutaj trafić nawet 200 pacjentów.

Przeczytaj także: Nowe płuca 37-latki.

Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca to dziewięć wysokospecjalistycznych stanowisk, na których możliwe jest prowadzenie terapii z wykorzystaniem respiratorów, leczenia nerkozastępczego oraz terapii dożylnej. Pacjenci będą pod stałym nadzorem, z wykorzystaniem zarówno stacjonarnych kardiomonitorów jak i przenośnych nadajników telemetrycznych.

Oddział to część nowopowstałego skrzydła NIK, wartość tej inwestycji wynosi ponad 66 mln zł. Sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia oraz środków własnych placówki.

Nowy Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii

 

Ostatnia deska ratunku dla niektórych pacjentów

– Leczenie na tym oddziale dotyczy szczególnej grupy pacjentów będących w zaawansowanym stadium choroby, gdzie rutynowe postępowanie, związane choćby z tradycyjną farmakoterapią, jest niewystarczające. To pacjenci znajdujący się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, dla których transplantacja serca bądź wszczepienie układu wspomagającego jego pracę często pozostaje ostatnią deską ratunku – mówi prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.

Przeczytaj także: Pierwszy taki zabieg w UCK WUM.

Wspomaganie lewej komory

Lekarze mówią, że nowe systemy mechanicznego wspomagania lewokomorowego, tzw. LVAD zwiększyły możliwości leczenia ciężko chorych pacjentów, dostają szansę na powrót do aktywnego życia poza szpitalem.

Czym jest LVAD? To system długotrwałego wspomagania lewokomorowego stosowany u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, który pozwala choremu doczekać do terminu operacji.

– Pompa wszczepiana jest do lewej komory serca, co umożliwia  wspomaganie pracy narządu przez okres od kilku tygodni do nawet kilku lat – wyjaśnia prof. Przemysław Leszek, kierownik Oddziału Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca.

Przeczytaj także: Genetyczny bliźniak z Niemiec.

Nowe serca otrzymało już ponad 650 pacjentów

Narodowy Instytut Kardiologii przypomina, że jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego poprzez zastosowanie wszczepialnych urządzeń długoterminowego wspomagania krążenia oraz transplantację serca. – Operacje przeszczepienia serca wykonywane są u pacjentów kwalifikowanych zarówno w trybie planowym, jak i pilnym, w tym chorych, u  których z powodu schyłkowej niewydolności serca konieczne było wszczepienie mechanicznego wspomagania krążenia – informuje placówka. Od 2001 roku, czyli od wprowadzenia w Instytucie programu transplantacji serca przeprowadzono ich ponad 650. W samym 2022 roku wykonanych zostało 26 operacji przeszczepienia serca.

Od 2013 r. w Instytucie wszczepionych zostało ponad 130 systemów LVAD. Obecnie pod opieką ambulatoryjną Instytutu pozostaje blisko 60 pacjentów z wszczepionym wspomaganiem lewokomorowym.

Zdjęcie: www.facebook.com/InstytutKardiologii

Portal Transplantologia.info wspiera Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.


Bieg po Nowe Życie

Czytaj więcej...
Partnerzy